Zmiany w prawie farmaceutycznym to przemyślany i potrzebny krok

Negatywne stanowisko ministra finansów i rozwoju wobec poselskiej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne nie umknęła uwadze samorządu zawodowego aptekarzy. Zdaniem Marka Tomkowa, wiceprezesa NRA, proponowane w projekcie noweli regulacje są analogiczne do tych, które w całej Europie obejmują 70 proc. wszystkich placówek aptecznych.

W przesłanej do redakcji opinii mgr farm.Marek Tomków, pisze:

"Zakwestionowana przez Ministerstwo Finansów i Rozwoju reguła prowadzenia aptek przez farmaceutów obowiązuje w wielu krajach. Dotyczy 70 proc.  aptek w całej Europie. Zasadność wprowadzania tego zapisu wielokrotnie podkreślał Europejski Trybunał Sprawiedliwości jako zabezpieczenie interesów pacjentów i państw członkowskich.

Opinia resortu finansów i rozwoju nie uwzględniła faktu, iż w ostatnich latach upadło kilka tysięcy polskich przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce, a kolejne 4 tysiące w najbliższym czasie czeka bankructwo. W ciągu roku długi aptek indywidualnych wzrosły o 30 procent.

Nie odniesiono się również do faktu niepłacenia w Polsce podatków dochodowych przez największe sieci aptek.  Wprowadzane zmiany mają dotyczyć wyłącznie nowych aptek (na rynku nadal pozostaje i konkuruje ze sobą ponad 14,5 tys. placówek), a zatem nietrafiony jest argument przeciwników tych zmian, mówiący o spadku dostępności do leków, utrudnionym dostępie do aptek czy zaniku konkurencji.
Zagrożenia te stają się realne, jeżeli zapowiadane zmiany nie zostaną wprowadzone, a rynek docelowo zostanie przejęty przez kilka zagranicznych sieci, o co ostatnio usilnie zabiegają ambasadorowie niektórych krajów m.in. Izraela, Litwy, Kanady, czy Stanów Zjednoczonych. Projektowane zmiany popiera zarówno Sejmowa Komisja Zdrowia, jak i Ministerstwo Zdrowia."


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze