Lek na porost włosów zwiększa ryzyko impotencji

Mężczyźni zażywający leki na porost włosów, takie jak finasteryd i dutasteryd, mogą mieć problemy z impotencją – ostrzegają amerykańscy specjaliści na łamach „PeerJ“.

Obniżone libido, zakłócenia ejakulacji to tylko część działań niepożądanych, jakie zawarto w ulotce produktów stosowanych na porost włosów. Niestety dotychczas nie było wiadomo, jak często zjawisko to ma miejsce.

Z pomocą przyszedł dr Steven Belknap z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago. Wraz ze swym zespołem przebadał 11,9 tys. mężczyzn, którzy zażywali finasteryd lub dutasteryd - albo obydwa te leki - i wcześniej nie odczuwali zaburzeń seksualnych.

Wyniki analiz wskazały, że impotencja po zastosowaniu tych leków nie należy do wyjątków- a jeden dodatkowy przypadek tego zaburzenia zdarza się u co 17. mężczyzny, który je stosował preparat- w porównaniu do tych, którzy nie przyjmowali tych leków. Co więcej mężczyźni poniżej 42. roku życia, którzy stosowali finasteryd lub dutasteryd w mniejszych dawkach, doświadczali impotencji prawie dwa razy rzadziej.

Dr Belknap przyznaje, że impotencja zwykle mija po odstawieniu obu preparatów, jednak nie u wszystkich badanych mężczyzn. Panowie poniżej 42. roku życia, którzy zażywali je przez ponad 205 dni, odczuwali ją pięciokrotnie częściej. U części z nich utrzymywała się ona nawet przez kilka kolejnych lat.

Naukowcy zwrócili uwagę, że długotrwałe zaburzenia erekcji dotykało 1,4 proc. mężczyzn zażywających leki na porost włosów i trwało średnio przez 1348 dni.

Finasteryd i dutasteryd stosowane są w leczeniu łysienia typu męskiego (androgenicznego), ale wykorzystuje się je również w przypadku łagodnego rozrostu stercza. Leki te zmniejszają stężenie dihydrotestosteron (DHT) we krwi i w gruczole krokowym. Zmniejszenie stężenia tego hormonu w skórze głowy ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych, co hamuje proces łysienia. Ten sam mechanizm działania sprawia, że zmniejsza się objętość gruczołu prostaty, co z kolei zwiększa przepływ cewkowy.

(PAP)

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze