Pierwszy pacjent otrzymał lek Selvity

W Stanach Zjednoczonych ruszyło badanie SEL24 z udziałem pacjentów. Producent związku - krakowska Selvita liczy, że nowa molekuła znajdzie zastosowanie w terapii opornej postaci ostrej białaczki szpikowej (ang. acute myeloid leukemia, AML).

Badana molekuła jest dualnym inhibitorem kinaz PIM oraz FLT3, który w ocenie firmy odgrywa kluczową rolę w procesie powstawania nowotworu. Zdaniem Selvity cząsteczka SEL24 jest pierwszym na świecie potencjalnym lekiem wykorzystującym taki mechanizm działania (ang. first-in-class drug).

Obecnie producent rozpoczął badanie fazy I/II, które angażuje pacjentów. Ma ono przynieść informacje o bezpieczeństwie stosowania SEL24, jak również danych o biomarkerach, kluczowych dla skuteczności SEL24 w leczeniu ostrej białaczki szpikowej i innych nowotworów hematologicznych.

"Podanie SEL24 pacjentom stanowi precedens w historii naszej branży biotechnologicznej – prawdopodobnie jako pierwsza polska firma rozpoczęliśmy w Stanach Zjednoczonych badania kliniczne leku, który od zera powstał w krajowym laboratorium badawczym. Mamy nadzieję, że pójdzie za tym sukces również w wymiarze medycznym"– ocenia dr Krzysztof Brzózka, dyrektor naukowy i wiceprezes zarządu Selvity.

Cząsteczka SEL24 dedykowana jest pacjentom z nawrotową lub oporną na leczenie postacią ostrej białaczki szpikowej (relapsed/refractory AML, R/R AML). W leczeniu tego nowotworu głównym celem jest uzyskanie remisji lub znaczące wydłużenie życia chorego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze