Aptekarze mają prawo do sprzeciwu sumienia

Sławomir Molęda 
Partner w Kancelarii Kondrat i Partnerzy

Brak klauzuli sumienia w Prawie farmaceutycznym nie przesądza o tym, że aptekarze muszą wydawać pacjentom środki antykoncepcyjne wbrew własnym przekonaniom. Sprawia tylko, że warunki odmowy pozostają w ich przypadku nieokreślone. Prawo do sprzeciwu sumienia zapewnia aptekarzom Konstytucja RP. Korzystanie z niego w sytuacji, która nie naraża życia lub zdrowia pacjenta, wydaje się zatem dozwolone- pisze na łamach Pulsu Farmacji ekspert prawny Sławomir Molęda.

Klauzulę sumienia utożsamia się powszechnie z przepisem, który pozwala lekarzowi na powstrzymanie się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem. Stąd bierze się przekonanie, że brak analogicznego przepisu w Prawie farmaceutycznym nie pozwala aptekarzowi na odmowę wydania środków antykoncepcyjnych (zob. K. Kowalska, „Klauzula nie dla aptekarza”, Rzeczpospolita z 30 marca 2017 r., Prawo co dnia, s. 5). W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego takie rozumowanie jest jednak błędne.

Rozstrzygnięcie 
Trybunału Konstytucyjnego

Nie tak dawno, bo w 2015 r., Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył wniosek Naczelnej Rady Lekarskiej o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu, który ustanawia klauzulę sumienia dla lekarzy. Stwierdził, że przepis ten jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie, w jakim nakłada bezwzględny obowiązek wykonania świadczenia w przypadkach, które nie zagrażają życiu lub zdrowiu pacjenta. Za niekonstytucyjny uznany został ponadto obowiązek wskazania pacjentowi innego lekarza lub podmiotu leczniczego, który wykona świadczenie będące przedmiotem odmowy. Za zgodne z Konstytucją RP uznane natomiast zostały obowiązki dotyczące uprzedniego powiadomienia przełożonego i uzasadnienia odmowy w dokumentacji medycznej.

Cały materiał przeczytasz w najnowszym wydaniu Pulsu Farmacji PF 4 (114).

Nie masz prenumeraty? Nie czekaj zamów już dziś.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze