"AdA" bez zmian przeszła senackie komisje

Połączone senackie komisje - gospodarki narodowej i innowacyjności oraz zdrowia - przyjęły bez poprawek projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Senatorowie uczestniczący w posiedzeniu odrzucili m.in. wnioski o całkowite odrzucenie projektu, a także wyznaczenie kolejnego posiedzenia komisji.

Na pytania dotyczące projektu z ramienia resortu zdrowia odpowiadał Marek Tombarkiewicz, który po raz kolejny przypominał, że resort popiera zawarte w ustawie rozwiązania. Wiceminister podkreślał, że regulacja dotyczyć będzie nowych aptek, a podobne zapisy antykoncentracyjne dotyczące aptek występują w wielu krajach. Zdaniem przedstawiciela MZ na nowych przepisach skorzystają także małe, rodzinne apteki, które przegrywają w konkurencji z aptekami sieciowymi.

Podczas posiedzenia senatorowie pytali m.in. dlaczego - skoro nie można wyegzekwować istniejących przepisów antykoncentracyjnych - wprowadza się nowe, których egzekwowanie również wydaje się być wątpliwe. Interesowali się również korzyściami, jakie z nowej regulacji mają odnieść pacjenci, a także pytali czy rozdrobnienie rynku nie utrudni aptekom negocjacji z hurtowniami farmaceutycznymi i czy młodzi farmaceuci nie będą mieli utrudnionego wejścia do zawodu.

Biuro legislacyjne Kancelarii Senatu wskazało w swej opinii, którą omówiono podczas posiedzenia połączonych komisji, że "należy się zastanowić, czy wprowadzone zmiany należycie wyważają ochronę interesów, w szczególności z punktu widzenia konstytucyjnej zasady proporcjonalności".

Biuro podnosi m.in., że w uzasadnieniu podano, że przyczyną wprowadzonych zmian jest nieprzestrzeganie przepisów dotyczących m.in. koncentracji aptek. "Remedium na taką sytuację ustawodawca widzi we wprowadzeniu kolejnego obostrzenia w art. 99 (i innych), mimo że wydaje się, iż problem łączy się w bardzo poważnej części ze stosowaniem przepisów dotychczasowych i ich egzekwowaniem" – podkreśliło BL.

Legislatorzy ocenili, że nowe przepisy preferują jedną grupę podmiotów, która ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie aptek jako placówek o szczególnym statusie w ochronie zdrowia. "Wydaje się jednak, ze uprawnienia właścicielskie nie mogą mieć bezpośredniego wpływu na ochronę zdrowia i bezpieczeństwo pacjentów" - wskazali.

Według opinii biura legislacyjnego przyjęta nowelizacja powoduje ścisłe ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe (liczba prowadzonych aptek, kryteria geograficzne i demograficzne) a ich skutek będzie miał bez wątpienia odzwierciedlenie w sferze swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także jej zakresu i swobody konkurencji. Z kolei vacatio legis określone na 30 dni – to czas zdecydowania za krótki.PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze