Do 2020 powstanie nowoczesne Centrum Projektowania i Syntezy radiofarmaceutyków

Konsorcjum sześciu instytucji naukowych reprezentowane przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych uruchomi nowoczesny ośrodek pozwalający na projektowanie i syntezę nowoczesnych leków. Dzięki inwestycji naukowcy otrzymają do dyspozycji nowych cyklotron oraz kompleks laboratoriów badawczych.

W poniedziałek 22 maja przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) sygnowali umowę o dofinansowaniu ze środków unijnych projektu "CERAD". Inwestycja o wartości 120 mln złotych pozwoli na stworzenie Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie. Będzie ono ukierunkowane na prowadzenie badań nad nowymi lekami, a także umożliwi powiązanie części procedur diagnostyczno-terapeutycznych.

"W ramach projektu CERAD w ciągu trzech lat powstanie w Świerku całkowicie nowe centrum do prowadzenia prac o charakterze naukowo-badawczym, jak i do wykorzystania gospodarczego przez zainteresowane podmioty. Centrum wyposażone zostanie w kompleks laboratoriów i unikatowy cyklotron” – wyjaśnia dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ. „W połączeniu z obecnym potencjałem naszego instytutu, w tym z badawczym reaktorem jądrowym MARIA, Ośrodkiem Radioizotopów POLATOM, Centrum Informatycznym Świerk oraz wkładem rzeczowym i doświadczeniem konsorcjantów, CERAD stanowić będzie unikalną infrastrukturę badawczą na poziomie europejskim. Jesteśmy pewni, że owoce prowadzonych w nim prac polskich i międzynarodowych zespołów naukowców stworzą możliwości diagnozowania i leczenia schorzeń, przy których obecnie stosowane metody są nieskuteczne”.

Obok nowego cyklotronu, w ośrodku powstaną również nowe laboratoria., które pozwolą na syntetyzowanie i badanie nowych radiofarmaceutyków. Zgodnie z zapowiedziami w budynku nowego centrum zostaną ulokowane m.in. laboratoria wyposażone w komory do prowadzenia prac z radionuklidami chroniące badaczy przed promieniowaniem, powstaną także laboratoria analityczne i biologiczne. Jednocześnie zatrudnieni w nich naukowcy będą mogli przeprowadzić badania przedkliniczne opracowywanych leków, natomiast dzięki zaangażowaniu w konsorcjum uczelni medycznych, najlepsze z rozwiązań będzie można skierować do badań klinicznych. Prace nad projektowaniem nowych leków uzyskają także potężne wsparcie obliczeniowe dzięki udostępnieniu na ich potrzeby potencjału i kompetencji ośrodka obliczeniowego Centrum Informatycznego Świerk.

„Mając do dyspozycji szeroką gamę izotopów promieniotwórczych wytwarzanych w cyklotronie lub w reaktorze, możemy projektować znaczniki izotopowe umożliwiające wcześniejsze i bardziej precyzyjne wykrywanie schorzeń, a co za tym idzie, wcześniejsze wdrażanie odpowiednich procedur terapeutycznych. Chcemy łączyć techniki izotopowe z innymi metodami diagnostycznymi opartymi np. o molekularne markery stanu chorobowego czy obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Dzięki szerokiemu spektrum dostępnych izotopów promieniotwórczych będziemy mogli tak dobrać energię promieniowania i biologiczny okres półtrwania leku w organizmie, by zapewnić optymalną dawkę terapeutyczną, uwzględniając charakter i rozległość choroby, oraz indywidualną sytuację chorego. Będziemy opracowywać zarówno leki finalne, jak i ich prekursory służące do przygotowywania radiofarmaceutyków- zapewnia prof. Renata Mikołajczak, pełnomocnik dyrektora ds. naukowych oraz współpracy krajowej
i międzynarodowej Ośrodka Radioizotopów POLATOM, kierownik projektu „CERAD”.

Jak podkreślają pomysłodawcy blisko 75 mln złotych kosztów inwestycji pochodzić będzie ze środków UE.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze