Czarne chmury nad pacjentami onkologicznymi

Zdaniem Fundacji Onkologicznej Alivia pacjenci zmagający się z nowotworami muszą przygotować się na czarny scenariusz. W ich ocenie deklaracje wzrostu finansowania terapii onkologicznych okazały się mrzonką.

Pacjenci krytycznie podeszli do deklaracji wzrostu wydatków na refundację. Ich zdaniem pomimo wcześniejszych zapowiedzi resort zdrowia planuje zmniejszenie nakładów NFZ na refundację w kolejnym roku o ponad 360 mln zł. Przedstawiciele organizacji wspierających pacjentów onkologicznych zaapelowali  do posłów o negatywne zaopiniowanie projekt planu finansowego Funduszu- który ma zastać przedstawiony podczas dzisiejszego (5 lipca) posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Szukają pomocy także u wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Przypomnijmy, że 9 czerwca br. wiceminister Marek Tombarkiewicz spotkał się z przedstawicielami organizacji wspierających pacjentów onkologicznych. Osią dyskusji był raport „Dostępność pacjentów onkologicznych w Polsce do terapii lekowych na tle aktualnej wiedzy medycznej” przygotowanego na zlecenie Fundacji Onkologicznej Alivia w marcu br.  Dane zebrane w opracowaniu wyraźnie wskazały, że ponad połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie i zlecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe, nie jest w Polsce refundowana.

"W trakcie spotkania minister przekonywał, że niska dostępność leków przeciwnowotworowych wynika z poziomu nakładów na realizację tego zadania. Zadeklarował, że jego celem jest zwiększenie odsetka budżetu NFZ przeznaczonego na refundację do poziomu 17 proc. - maksymalnego poziomu określonego w ustawie refundacyjnej"- czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji.

Zaprojektowany plan finansowy NFZ na kolejny rok świadczy o zupełnie przeciwnej tendencji, gdyż w ocenie pacjentów MZ chce wydać mniej zarówno na refundację apteczną, jak i kluczowe dla pacjentów onkologicznych programy lekowe oraz leczenie w ramach katalogu chemioterapii. Wskazują również, że spadek wydatków NFZ na refundację spadnie z obecnych niemal 16 proc. do niewiele ponad 14,6 proc. i dzieje się tak pomimo planowanego wzrostu wydatków na świadczenia zdrowotne w wysokości 4,5 miliarda złotych. W ocenie środowiska wspierającego chorych - może to oznaczać zamrożenie udostępniania pacjentom onkologicznym kolejnych leków.

"Przedłożony projekt jest oburzający, ponieważ godzi w ciężko chorych pacjentów" – ocenia Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia i dodaje – "Jeżeli wiceminister zdrowia mówi na spotkaniu, że wzrost dostępności leków onkologicznych wymaga zwiększenia nakładów NFZ na ten cel, a projekt finansowy Funduszu na kolejny rok zakłada coś przeciwnego, to komunikat jest jasny – resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, żeby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedza medyczną i nie zamierza zmienić tej sytuacji. Już obecnie sytuacja tej grupy pacjentów jest dramatyczna na tle innych krajów Unii Europejskiej – wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorsza.  Polacy powinni uświadomić sobie, że w przypadku choroby nowotworowej nie mogą liczyć na uczciwą pomoc państwa".

Już dziś plan finansowy NFZ na 2018 r. będzie przedmiotem dyskusji w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Posłowie będą opiniować projekt, który musi zostać zatwierdzony przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Organizacje pacjenckie już zwróciły się do członków Komisji o negatywną opinię dla planu finansowego NFZ, a dodatkowo podobny apel wystosowały do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który jako minister finansów musi zaakceptować przedstawiony projekt.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze