Nowy sposób na gruźlicę

Przed naukowcami nowe możliwości opracowania leków pomocnych w terapii gruźlicy. Wszystko dzięki poznaniu genetycznych podstaw metabolizmu prątka– informuje pismo „eLife”.

Autorami odkrycia są naukowcy z zespoły kierowanego przez prof. Briana VanderVena z Cornell University. Badacze odkryli kluczowy mechanizm metaboliczny bakterii Mycobacterium tuberculosis. Daje to nadzieję na opracowanie nowych skutecznych leków na gruźlicę.

Dane epidemiologiczne wskazują, że prątkiem gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis Mtb) zakażonych jest obecnie niemal 1,5 miliarda osób, a co roku na gruźlicę umiera około miliona pacjentów. Jednym z problemów podnoszonych przez ekspertów jest pojawianie się szczepów opornych nie tylko na stosowane rutynowo, ale nawet niemal wszystkie dostępne leki.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cornell wykazał, że podtrzymanie infekcji przez bakterie następuje w momencie gdy bakterie mają dostęp do tłuszczów i cholesterolu pobieranych od gospodarza. To właśnie dzięki tym składnikom odżywczym zakażenie bakteryjne może ciągnąć się przez dziesięciolecia, zarówno w fazie aktywnej, jak i w utajeniu. Mechanizmy, jakich Mtb używa, aby korzystać z kwasów tłuszczowych gospodarza pozostawały do tej pory tajemnicą. Prof. Brianowi VanderVena oraz jego zespołowi udało się zidentyfikować gen LucA, związany z metabolizmem cholesterolu i tłuszczów. Kodowane przez niego białko w błonie komórkowej bakterii jest niezbędne do przyswajania tłuszczów i cholesterolu.

Dalsze prace wykazały, że białko LucA współdziała z podjednostkami konkretnych białek w kompleksach Mce1 i Mce4, które „importują” kwasy tłuszczowe i cholesterol. LucA stabilizuje te transportujące kompleksy. Gdy go zabraknie, Mce1 i Mce4 rozpadają się. Dlatego też naukowcy z Cornell chcą opracować leki zakłócające działanie LucA. (PAP)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze