Leki sfałszowane? Nie z polskich aptek!

Zdaniem przedstawicieli branży farmaceutycznej - producentów, hurtowników i aptekarzy - bezpieczeństwo pacjentów zaopatrujących się w leki w placówkach uprawnionych do obrotu produktami leczniczymi nie jest zagrożone. Ich zdaniem sfałszowane leki nie trafiają do legalnego łańcucha dystrybucji - czytamy w komunikacie.

Trzy organizacje branżowe - Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET - nie kryją  zaniepokojenia ostatnimi doniesieniami medialnymi związanymi ze sfałszowanymi lekami trafiającymi na polski rynek. Przedstawiciele branży nie zgadzają się z sugestiami wskazującymi na wzrost zagrożenia lekami sfałszowanymi, które pacjenci mogą kupić w legalnym obrocie.

„W Polsce nie odnotowano do tej pory ani jednego przypadku sprzedaży sfałszowanych produktów leczniczych w miejscach nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Miejscem dystrybucji podrabianych produktów leczniczych nie są działające legalnie apteki (stacjonarne i internetowe), punkty apteczne ani hurtownie farmaceutyczne, lecz bazary, siłownie, sex-shopy i sklepy nielegalnie sprzedające leki w Internecie” – tłumaczy Bernard Wilkosz, prezes Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED.

Słowa te znajdują potwierdzenie w komunikacie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. „Problem leków sfałszowanych w legalnym obrocie jak na razie nie dotyczy Polski – prowadzone przez narodowe laboratoria badania leków pobranych z aptek, punktów aptecznych oraz hurtowni farmaceutycznych nie wykazały do tej pory obecności leków sfałszowanych w tych miejscach” – czytamy w komunikacie zatytułowanym „Sfałszowane produkty lecznicze”, zamieszczonym na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Leki tylko z apteki

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina jednocześnie, że w sprzedaży na terenie Polski mogą znajdować się tylko produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych lub przez Radę czy Komisję Europejską. Bezpieczne są więc jedynie leki dostępne w legalnym łańcuchu dystrybucji, czyli w aptekach ogólnodostępnych oraz internetowych, a także punktach aptecznych działających na podstawie zezwolenia wydanego przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego

Przedstawiciele branży apelują również do pacjentów o rozsądne i odpowiedzialne zakupy środków leczniczych pochodzących z legalnego źródła.

„Na głównej stronie internetowej apteki powinno widnieć wspólne logo ustanowione przepisami Unii Europejskiej. Kliknięcie we wspólne logo odsyła automatycznie do strony potwierdzającej, że dana apteka działa legalnie – przypomina Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET. – Legalnie działające apteki internetowe są powiązane z aptekami stacjonarnymi i podlegają pełnej kontroli Inspekcji Farmaceutycznej. Promowanie tej wiedzy w społeczeństwie powinno być jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego” – dodaje.

Obecnie najwięcej, bo aż 50 proc. sfałszowanych leków, sprzedawanych jest za pośrednictwem Internetu. Najczęściej fałszowane są leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji, chorób psychicznych, kardiologicznych czy nowotworowych i zdaniem ekspertów nawet jednorazowe przyjęcie takiego produktu może być bardzo niebezpieczne.

„Apelujemy do pacjentów, aby w trosce o własne bezpieczeństwo nie korzystali
z nielegalnych źródeł dystrybucji leków. Sprzedaż na bazarach, w sex-shopach, siłowniach, klubach fitness, sklepach z odżywkami dla sportowców oraz za pośrednictwem nielegalnie działających sklepów w Internecie jest całkowicie zabroniona” – przypomina Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

Jednocześnie Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wystosowały list otwarty do Ministra Zdrowia, prosząc go o zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie bezpieczeństwa produktów leczniczych znajdujących się w legalnym obrocie, tj. dostarczanych przez hurtownie farmaceutyczne oraz sprzedawanych pacjentom w aptekach i punktach aptecznych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze