Doustna antykoncepcja zmniejsza ryzyko RZS

Stosowanie doustnej antykoncepcji może wiązać się z niższym ryzykiem zapadalności na reumatoidalne zapalenie stawów - wynika z analiz opublikowanych 17 sierpnia na łamach internetowego wydania czasopisma "Annals of the Rheumatic Diseases".

Do kliniczno-kontrolnego badania populacyjnego włączono grupę 2641 pacjentek powyżej 18 roku życia cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz 4251 kobiet zdrowych. W obszernym kwestionariuszu pacjentkom zadano pytania dotyczące m.in. stosowanych doustnych środków antykoncepcyjnych, praktyki związanej z karmieniem piersią, a także pytania dotyczące miejsca zamieszkania oraz nawyków związanych z używkami - alkoholem oraz papierosami. Dodatkowo w badaniu laboratoryjnym próbek krwi oceniano poziom przeciwciał przeciwko cyklicznym cytrulinowanym peptydom (anty-CCP, ang. ACPA), które są markerem RZS.

U pacjentek, które nie stosowały doustnych środków antykoncepcyjnych, wyniki nie wykazały zmniejszania ryzyka dodatniego poziomu markerów anty-CCP uzyskanego w badaniach laboratoryjnych. Zupełnie inną tendencję zaobserwowano natomiast u pacjentek, które długotrwale tj. ponad 7 lat - przyjmowały środki antykoncepcyjne - w tej grupie zaobserwowano zdecydowanie niższe ryzyko uzyskania w badaniu morfologicznym krwi dodatniego poziomu markerów anty-CCP wskazującego na toczący się autoimmunologiczny proces zapalny.

Zdaniem naukowców uzyskane wyniki sugerują istnienie pozytywnej korelacji sugerującej, że stosowanie doustnej antykoncepcji może pozytywnie wpływać na obniżenie markerów reumatoidalnego zapalenia stawów.

 

 

Źródło: Annals of the Rheumatic Diseases Published Online First: 17 August 2017. doi: 10.1136/annrheumdis-2017-211620

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

3 Komentarze

Weretka 2017-08-22

Bardzo ciekawy artykuł :) Ciekawe czy inne metody antykoncepcji hormonalnej też się to tyczy. Ja brałam tabletki przez 5 lat, teraz mam założoną wkładkę levosert bo to dla mnie wygodniejsze rozwiązanie ale cieszy mnie fakt, że coraz częściej można usłyszeć o pozytywnych skutkach stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Marry 2017-08-26

ja co prawda stosuję antykoncepcję długoterminową - mam założoną wkładkę levosert, ale nareszcie jakieś pozytywne strony antykoncepcji! takie materialy powinny byc publikowane wszedzie, zeby ludzie mieli swiadomosc tego jak antykoncepcja jest wazna i jak wiele moze zmienic! ze nie jest to tylko metoda na wykluczenie ciazy, ale i np. sposob na uregulowanie gospodarki hormonalnej

Marlena 2017-09-25

W takich momentach ciesze sie, że lykam moja belare :D czuje sie od razu bezpieczniejsza, pomijajac juz wszystkie plusy jakich dostarcza mi na codzien. Bardzo ciekawy artykul. Dzieki!