Trzecia podwyżka dla pacjentów po przeszczepach

Aneta Sieradzka, Sieradzka Partners Kancelaria Prawna

Aneta Sieradzka, Sieradzka Partners Kancelaria Prawna, ocenia obowiązujące od dziś, wrześniowe wykazy refundacyjne.

Wrześniowa nowelizacja listy leków refundowanych oznacza już trzecią podwyżkę cen leków dla pacjentów po przeszczepach w tym roku. Te ciągłe zmiany można porównać do kursów walut - częste i nieprzewidywalne, ale w przypadku leków chodzi o ludzkie życie.

Ministerstwo Zdrowia ma rację mówiąc, że leki generyczne są bezpieczne do których musimy się przyzwyczajać bo będzie ich coraz więcej. Problem nie są generyki, ale działania resortu zdrowia, który pozostaje głuchy na apele środowiska pacjentów, jak i samych transplantologów.

Niebezpieczeństwo na pacjentów i lekarzy sprowadza Ministerstwo Zdrowia, którego decyzje z dnia na dzień zmuszają pacjenta i lekarza do zmiany terapii. Dochodzi do sytuacji, gdzie lekarz zmuszony jest zmienić pacjentowi lek w oparciu o nagłą decyzję urzędnika, uwzględniając przy tym zasobność portfela pacjenta, która staje się kluczowa, co nie może mieć miejsca.

W najgorszym położeniu są mali pacjenci - dzieci,  gdzie dla leku oryginalnego resort nie zaproponował zamiennika w formie zawiesiny. Jest to absolutny brak wyobraźni i nieodpowiedzialności urzędniczej. W tej sytuacji rodzice dzieci, jak i pozostali pacjenci mogą wnioskować do resortu zdrowia o indywidualną refundację na dany lek, a to wiążę się z uruchomieniem machiny biurokratycznej.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze