Składniki odżywcze pomocne również w chorobach

Istnieje wiele dowodów na to, że właściwie zbilansowana dieta oraz suplementacja może stanowić istotne wsparcie pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami- przekonywali eksperci zaproszeni na debatę „Odżywianie i rola suplementów diety w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia w opinii lekarzy i naukowców”.

"Głównym źródłem wszystkich, niezbędnych naszemu organizmowi składników powinna być dobrze zbilansowana dieta"- podkreśliła w trakcie spotkania dr Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetycznego. W trakcie spotkania wskazała, że "złotym standardem" dietetyków powinien być prawidłowo przeprowadzony wywiad związany z nawykami żywieniowymi, a także laboratoryjnie przeprowadzona ocena niedoborów występujących u danego pacjenta.

Jak wskazał dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, w środowisku naukowym coraz częściej mówi się o znaczeniu substancji odżywczych w leczeniu i profilaktyce zburzeń psychicznych. "Co więcej coraz częściej publikacje na ten temat prezentowane są na łamach uznanych czasopism np. Lancet Psychiatry"- powiedział dr Sławomir Murawiec. Wskazał jednocześnie, że pacjenci zmagający się ze schorzeniami psychiatrycznymi, czerpią udowodnione korzyści z diety uzupełnionej o kwasy omega-3, witaminy z grupy B czy też kwas foliowy. "Istnieją badania wskazujące, że uzupełnienie diety o te składniki pozwala osiągnąć lepsze efekty terapeutyczne. Oczywiście musimy jednak pamiętać, że wszelkie tego typu doniesienia nie uprawniają nas do stosowania suplementacji zamiast właściwie dobranej farmakoterapii"- wskazał ekspert.

Składniki odżywcze, głównie o charakterze antyoksydacyjnym, odgrywają również ważną rolę w okulistyce. Zdaniem okulistyki dr Anny Kamińskiej, w średnio zaawansowanej, suchej postaci AMD przyjmowanie przez osoby chore preparatów zawierających składniki o właściwościach antyoksydacyjnych może spowolnić postęp choroby nawet o 30 proc. "Musimy jednak pamiętać, że nie należy oczekiwać całkowitego spowolnienia, czy też wycofania się choroby"- wskazała dr Anna Kamińska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze