2017 będzie dobrym rokiem dla farmacji

Prognozowana przez QuintilesIMS całkowita wartość rynku farmaceutycznego (liczona w cenach detalicznych) wyniesie w 2017 roku ponad 38,5 mld zł. W porównaniu do poprzednich okresów rynek osiągnie blisko 5,4 procentową dynamikę.

Za wzrost wartościowy, który wyniesie blisko 2 mld zł, będzie związany głównej mierze z segmentem leków i produktów dostępnych bez recepty . Rynek ten osiągnie wartość ponad 14 mld zł, czyli przeszło 800 mln zł więcej niż w 2016 roku.

Pozytywnym trendem jest zmniejszający się udział wydatków pacjenta w segmencie leków refundowanych, wykupionych z dopłatą NFZ. Analitycy zwrócili również uwagę na dynamiczny rozwój rynku szpitalnego, który korzysta w głównej mierze na zwiększaniu się dostępu do nowych terapii.

Leki OTC napędzane infekcjami

Analitycy QuintilesIMS wskazują, że jednym z czynników odpowiedzialnych za ten wzrost była wysoka liczba zachorowań na infekcje w pierwszym półroczu tego roku. Prognozowana dynamika sprzedaży odręcznej ma wynieść ponad 6 proc.
"Rynek CH po raz kolejny będzie rozwijał się szybciej niż rynek sprzedaży leków dostępnych na receptę (Rx), gdzie szacowany wzrost wartościowy wyniesie ponad 3 proc, a wartość osiągnie przeszło 18,5 mld zł, czyli o blisko 600 mln zł więcej niż w 2016 roku"- czytamy w komunikacie prasowym. Jednocześnie analitycy zwracają,, że 60 proc. tej kwoty, tj. 360 mln zł zostanie wygenerowane przez segment leków refundowanych, który w 2016 roku zanotował spadek wartości, wynikający z obniżek cen w procesie renegocjacji refundacyjnych.

"Tegoroczny wzrost jest zatem efektem niskiej bazy w 2016 roku, jak również kontynuacji rozwoju leków, które otrzymały pozytywne decyzje refundacyjne w ostatnich dwóch latach, ale także przeniesienia leków stosowanych w leczeniu onkologicznym do rynku szpitalnego, co przyniosło zmniejszenie wartości rynku o blisko 100 mln zł"- wskazują eksperci QuintilesIMS. Ich zdaniem motorem wzrostu był również rządowy projekt 75+. Leki znajdujące się na senioralnych wykazach tzw. "S" przyniosły ponad 90 mln zł wzrostu.

Pacjent płaci mniej

Analizy QuintilesIMS wskazują również, że w 2017 roku udział wydatków ponoszonych przez pacjentów w całkowitej wartości leków systematycznie spada. Co istotne - to pierwsze takie drgnięcie od 2012 roku, kiedy weszła w życie ustawa refundacyjna.

"W bieżącym roku, w ujęciu ogólnym, współpłacenie osiągnęło poziom 29 proc., czyli o blisko 5 punktów procentowych mniej niż w 2012 roku"- zwracają uwagę analitycy. Jedynym wyjątkiem są dopłaty pacjentów do leków z klasy ATC B (krew i układ krwiotwórczy), gdzie współpłacenie pacjentów zwiększyło się o 7 pp. – do poziomu 22 proc. Jak wyjaśniają analitycy sytuacja ta wynika z wprowadzenia do sprzedaży doustnych leków przeciwzakrzepowych, do których dopłaty pacjentów są wyższe w porównaniu z dotychczas stosowanymi lekami.

Rynek szpitalny w ofensywie

Tegoroczna prognoza dla rynku szpitalnego wskazuje na utrzymanie dynamiki na poziomie 10 proc. co oznacza, że wartość rynku szpitalnego wyniesie blisko 5,9 mld zł. W ostatnich pięciu latach średnioroczne tempo wzrostu w tym segmencie wyniosło blisko 11proc. i w odniesieniu do roku 2012, kiedy wartość rynku szpitalnego wyniosła 3,1 mld zł, leki szpitalne podwoiły wartość sprzedaży.

"Rozwój leków ujętych w programach lekowych i katalogu chemioterapii przełożył się na zwiększenie dostępu pacjentów do terapii. Ten trend  utrzyma się także w bieżącym roku, a głównymi obszarami wzrostu będą leki stosowane w leczeniu WZW C, stwardnienia rozsianego oraz chorobach onkologicznych"- oceniają analitycy.

Zdaniem ekspertów QuintilesIMS ostatnie miesiące 2017 roku pozwalają prognozować utrzymanie się na rynku farmaceutycznych obserwowanych trendów. "Czynnikiem, który może zwiększyć wartość rynku i jego dynamikę, a który nie został ujęty w prezentowanych danych, jest znaczący – jednakże trudny
do oszacowania – ewentualny wzrost zachorowalności na infekcje dróg oddechowych"- wskazali.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze