MZ: trwają prace nad nowym zespołem ds. opieki farmaceutycznej

W resorcie zdrowia trwają prace, które zmierzają do powołania nowego zespołu roboczego do spraw pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej - potwierdziła redakcji Pulsu Farmacji Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Nowe zarządzenie powołujące zespół znajduje się co prawda na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych, ale już teraz wiadomo, jakie będą jego główne zadania.

"Jego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań zmierzających do pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej, jako udokumentowanego procesu, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta"- poinformowała redakcję Milena Kruszewska. Jednocześnie poinformowała, że po osiągnięciu przyjętego w zarządzeniu celu zespół zostanie rozwiązany.

Pilotaż opieki farmaceutycznej, który będzie przedmiotem prac nowego zespołu ma zostać uruchomiony na przełomie 2017 i 2018 roku (Puls Farmacji informował o tym w sierpniu tego roku). "Planujemy, że w programie pilotażowym docelowo udział weźmie kilkadziesiąt aptek z całej Polski, które zostaną ostatecznie wybrane na przełomie 2017/2018 roku. Będą to zarówno placówki ogólnodostępne, jak i szpitalne"- wyjaśnia Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Pierwszą usługą dostępną w ramach pilotażu będą przeglądy lekowe. Kolejnym krokiem będą szkolenia pacjentów m.in. w stosowaniu nowoczesnych postaci leków złożonych, np. lekó wziewnych” - wyjaśniał w rozmowie z redakcją Piotr Brukiewicz. Pacjenci wspólnie z farmaceutą będą wypełniać ankietę, szczegółowo informując o stosowanej farmakoterapii (substancje czynne oraz ich dawki), zażywanych lekach OTC oraz suplementach diety. Zadaniem farmaceutów będzie sukcesywna analiza zebranych informacji, wyszukiwanie potencjalnych interakcji czy występowania działań niepożądanych. Efektem takich działań ma być optymalizacja procesu farmakoterapii pacjenta.

Przypomnijmy, że w resorcie zdrowia działał już zespół roboczy ds. opieki farmaceutycznej powołany 27 sierpnia 2015 r. przez ministra Mariana Zembalę. Jego zadaniem było wypracowanie projektu opieki farmaceutycznej świadczonej przez farmaceutów w ramach uprawnień zawodowych, która podlegałaby finansowaniu ze środków publicznych. Ostatecznie jednak - 31 sierpnia 2016 r. zespół ten został rozwiązany, a rozwiązania będące przedmiotem jego prac zostaną zawarte w nowelizacji ustawy – Prawo Farmaceutyczne, nad którym resort prowadzi obecnie prace legislacyjne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze