Producenci szczepionek złożą się na tzw. fundusz kompensacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nałoży na dostawców szczepionek do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych obowiązek zasilania Funduszu Kompensacyjnego. Będzie on finansować opiekuńcze świadczenia kompensacyjne dla opiekunów osób, u których po szczepieniu wystąpiły ciężkie objawy niepożądane wymagające hospitalizacji pacjentów.

Zgodnie z założeniami ustawy w pierwszych dwóch latach tworzenia funduszu na jego konto wpływać będzie kwota ustalona na poziomie 2 proc. wartości umów brutto. Resort zdrowia liczy, że wpływy z tego tytułu wyniosą nawet do 2 mln złotych w pierwszych dwóch latach obowiązywania nowych zapisów, natomiast dochody w 2019 roku przekroczą kwotę 5 mln złotych.

"Przewiduje się, że po 2 latach wejścia w życie ustawy (...) wskazany w rozporządzeniu (o wysokości wpłacanych środków - przyp. redakcji) procent zostanie ustalony na poziomie 0.8-1 proc.- co pozwoli na zbilansowanie dochodów i wydatków funduszu na poziomie 2,1 mln zł, przy zachowaniu rezerw w wysokości 5 mln zł"- czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ministerstwo liczy również, że po wprowadzeniu świadczeń kompensacyjnych - liczba rejestrowanych przypadków ciężkich działań niepożądanych szczepionek wzrosłaby z obecnych 2-8 przypadków rocznie do poziomu 30 przypadków notowanych co roku. Projektodawca założył również, że maksymalna wartość opiekuńczego świadczenia kompensacyjnego wynosiłaby 70 tys.zł.

Zdaniem resortu regulacja dotyczyć będzie 10 przedsiębiorstw, które dostarczają szczepionki do realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych.

 

Więcej o nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi można przeczytać w serwisie www.pulsmedycyny.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze