Pacjenci pozytywnie o e-recepcie

Poprawa bezpieczeństwa leczenia, zmniejszenie wydatków na leki czy rozwiązania mające udostępniać pacjentom informacje o dostępności leków w okolicznych aptekach - to główne oczekiwania, jakie wyartykułowane zostały przez pacjentów wobec wdrażanego projektu e-recepty. Zdaniem Ewy Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, obecny potencjał Internetu w kontekście potrzeb pacjentów jest w Polsce kompletnie niewykorzystany,

Pod koniec pierwszego kwartału 2018 roku w jednym z wybranych miast Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia uruchomi pilotażowy projekt mający ocenić zastosowanie e-recepty.

CSIOZ rusza z kopyta

"Obecne prace nad projektem pozwoliły nam przetestować blisko 600 e-recept w zakresie wszystkich ich funkcjonalności. Mamy nadzieję, że będą one odpowiadać na potrzeby pacjentów, a także systemu ochrony zdrowia. Rozwiązanie będzie bowiem zawierać element kontrolny, który pozwoli nam na zniwelowanie zjawiska kupowania leków na zapas" - wyjaśnił  Wojciech Górnik, zastępca dyrektora ds. informacji i współpracy z regionami CSIOZ.Zdaniem przedstawiciela CSIOZ wdrożenie e-recepty umożliwi m.in. wgląd do wystawionych recept i dokumentów realizacji z możliwością wydruku z dokładnością do recepty z poziomu Internetowego Kont Pacjenta (IKP) czy możliwość przedłużenia recepty bez konieczności wizyty u lekarza. Wojciech Górnik wskazał również, że oczekiwanym po stronie płatnika efektem jest ograniczenie nadmiernego spożycia środków farmakologicznych będzie miało również przełożenie na zdrowie pacjentów - szacuje się bowiem, że nawet 25 proc. hospitalizacji wynika z nieprawidłowej farmakoterapii.

Wystawianie e-recept możliwe będzie powszechnie od 1 stycznia 2019 roku. W prawie nie przewidziano jednak kar za niedostosowanie się do wymogów. "Nie chcemy nakłaniać do e-recepty w sposób opresyjny. Chcemy pokazywać lekarzom korzyści ze stosowania tego rozwiązania"- wskazał Wojciech Górnik. Zaznaczył jednocześnie, że CSIOZ nie zamierza nikogo zmuszać do wejścia w świat cyfrowy. Może jednak zdarzyć się taka sytuacja, że to pacjenci będą bodźcem, który nakłoni lekarzy do informatyzacji.

„Dla nas, jako jednostki, która jest odpowiedzialna za informatyzację ochrony zdrowia w Polsce oraz wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, niezwykle ważne jest zdanie oraz podejście obywateli do procesów związanych z informatyzacją, dlatego też z chęcią byliśmy częścią tej inicjatywy. Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania łącznie 77 proc. pacjentów uważa, że powinien istnieć system elektroniczny, który gromadzi informacje o wszystkich stosowanych lekach na receptę, jest to również spójne z działaniami centralnymi. Obowiązek prowadzenia recept w postaci elektronicznej będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku"-  informuje Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Jednocześnie CSIOZ liczy, że do 2021 roku w systemie wystawiany będzie nawet do 10 mln recept.

Pacjenci stawiają na farmaceutów

Badaniem przeprowadzone przez Fundację My Pacjenci wyraźnie wskazało, że młodzi Polacy (53 proc. ankietowanych była w wieku 21-40 lat) oczekują rozwoju technologii w obszarze e-zdrowia. W badaniu co trzeci ankietowany (33 proc.) deklarował, e korzystał z możliwości sprawdzania on-line dostępności leków w aptekach, a 66 proc. chętnie z takiej możliwości by korzystała. Pozytywnie o systemie gromadzącym informacje o stosowanych lekach na receptę wypowiedziało się 77 proc. pacjentów. Jednocześnie aż 52 proc. badanych najchętniej odbierałoby zaordynowane im leki w jednej aptece.

Co ciekawe, aż 51 proc. pacjentów oczekiwałoby dostaw przepisanych im preparatów leczniczych bezpośrednio do domu, a kolejne 64 proc. zgodziłoby się na korzystanie z urządzenia monitorującego jego parametry życiowe.

„Obecnie nasza dokumentacja medyczna jest rozproszona i znajduje się u wielu świadczeniodawców. Po wprowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej nastąpi „scalenie” rozproszonych danych i w związku z tym pojawi się większe ryzyko dla prywatności i bezpieczeństwa naszych danych medycznych. Niezwykle ważne jest, żeby przed wdrożeniem rozwiązań typu e-recepta dokładnie rozpoznać potrzeby końcowych użytkowników – lekarzy, pacjentów, farmaceutów. Najlepiej je uchwycić organizując reprezentatywne badania opinii tych grup. Proces wdrażania kolejnych nowych rozwiązań e-zdrowia musi uwzględniać budżet i czas konieczny na te działania, które zagwarantują że powstaną rozwiązania na które wszyscy czekają” – podsumowuje Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze