MZ: dwa lata resortu w obszarze farmacji

"Zdrowie Polaków to sprawa publiczna, jeden z podstawowych obowiązków zarówno władzy centralnej, jak i całej władzy publicznej"- przyznał Konstanty Radziwiłł podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś w gmachu resortu zdrowia.

"Trudno jest mówić o porażkach Ministerstwa Zdrowia w minionym dwuleciu. Może zmiany nie postępują odpowiednio szybko, ale raczej mówiłbym w tym kontekście o wyzwaniach dla resortu zdrowia" - ocenił szef MZ. Podkreślił również, że historyczną decyzją rządu jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

"W ciągu ostatnich dwóch lat na wykazy refundacyjne trafiło 40 nowych cząsteczek, stworzyliśmy również 15 nowych programów lekowych m.in. poświęconych nowoczesnemu leczeniu SM"- wskazał szef resortu. W trakcie konferencji przypomniał również osiągnięcie z pierwszego roku urzędowania tj. listę bezpłatnych leków 75+. „Do dziś dzięki tej inicjatywie osoby starsze otrzymały bezpłatnie w aptekach prawie 50 milionów opakowań leków, które były wystawione na ponad 18 milionach recept. Z tego programu korzysta ponad 2 miliony polskich seniorów, a lista leków ciągle się wydłuża”- wskazał minister.

Co w planach resortu zdrowia?

Opowiadając o planach na najbliższe dwa lata - Konstanty Radziwiłł wskazał, że plan plac legislacyjnych obejmuje 20 projektów w tym m.in. nowelizacje przepisów dotyczących refundacji oraz prawa farmaceutycznego. W gmachu przy ulicy Miodowej toczyć się będą również prace nad upaństwowieniem ratownictwa medycznego, ustawą o medycynie szkolnej, a także ustawą o jakości w ochronie zdrowia. Konstanty Radziwiłł wspomniał również o trwających pracach w obszarze informatyzacji systemu ochrony zdrowia - w pierwszym kwartale przyszłego roku uruchomiony zostanie pilotaż projektu e-recepty.

 A tak resort zdrowia podsumował ostatnie dwa lata w systemie ochrony zdrowia.

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze