Polityka lekowa 2017: wyzwania na najbliższe lata

Zdaniem ekspertów uczestniczących w czwartej edycji konferencji "Polityka lekowa" konieczne jest stworzenie strategicznego dokumentu wyznaczającego priorytety dla wydatkowania budżetu refundacyjnego. Jak poinformował wiceminister Marcin Czech - prace nad strategią już trwają.

Wstęp do pierwszego panelu pt. "Wyzwania polityki lekowej w wybranych obszarach terapeutycznych" przygotowali Tomasz Kluszczyński z IQVIA oraz Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Infarmy. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie molekuł, które trafią na rynki do 2020 roku, a także wyzwań związanych z wdrażaniem leków biopodobnych.

Obecny na konferencji wiceminister Marcin Czech wskazał, że działania resortu w zakresie polityki lekowej powinny być ukierunkowane na wybrane grupy pacjentów. Wśród nich znajdą się seniorzy (poprzez listę leków 75+), dzieci (poprzez rozszerzenie listy szczepień obowiązkowych), a także pacjenci zmagających się z wielochorobowością.

"Liczę, że "Polityka lekowa" jako dokument zostanie wykreowany do końca I-II kwartału 2018. Obecnie prace toczą się w wąskim, niesformalizowanym gronie ekspertów"-- zapewnił wiceminister.

W swoim wystąpieniu Marcin Czech podkreślił również, że liczy na rozwój projektu opieki farmaceutycznej. W resorcie trwają bowiem prace ministerialnego zespołu ds. pilotażu opieki farmaceutycznej. Zaznaczył jednocześnie, że w tworzonym pilotaż chce by w obszarze opieki nad pacjentem farmaceuci uzupełniali, a nie wyręczali lekarzy.

 


 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze