Co dalej z refundacją wyrobów medycznych?

Zdaniem ekspertów tzw. rozwojowy tryb refundacyjny powinien obejmować również producentów wyrobów medycznych. W debacie ,,Wykorzystanie środków na refundacje na rzecz pobudzenia produkcji leków i wyrobów medycznych w Polsce" zorganizowanej przez Fundację Watch Health Care wiceminister Marcin Czech przyznał, że ten obszar rynku medycznego będzie łatwiej stymulować do innowacyjności.

"W pełni zgadzam się z postulatem, że w obszarze wyrobów medycznych zastosowanie współczynnika RTR byłoby łatwiejsze i w efekcie pozwalałoby na lepsze stymulowanie innowacyjności"- przyznał Marcin Czech. Jego zdaniem wynika to z mniejszej liczby barier istniejących na tym rynku.

Jednocześnie podkreślił, że rynek ten będzie wymagał zdecydowanie większych nakładów pracy w odniesieniu do rozwiązań refundacyjnych. "Niekoniecznie jednak powinniśmy stosować kalki rozwiązań istniejących w systemie refundacyjnym leków"- wskazał wiceminister.

Zdaniem dr Krzysztofa Łandy, konsultant Dentons Business Services, pomysł objęcia wyrobów medycznych współczynnikiem RTR jest wart rozważenia. "Wyroby medyczne charakteryzują się znacznie mniejszym progiem inwestycyjnym i zdecydowanie szybszym zwrotem z inwestycji. Jeżeli Polskę można byłoby traktować jako przedsiębiorcę - to nasza inwestycja w leki ma obecnie małe szanse z uwagi na fakt, że innowacyjne molekuły powstają globalnie i wymagają ogromnych nakładów inwestycyjnych"- zauważył Krzysztof Łanda.

W przypadku wyrobów medycznych sukces jest zdaniem Krzysztofa Łandy możliwy do osiągnięcia w stosunkowo krótkim czasie. "Mamy bowiem świetną kadrę inżynierską, lekarską oraz informatyczną. Gdyby te trzy grupy zaczęły ze sobą współpracować, wówczas wyroby medyczne mogłyby się stać jednym z kół zamachowym polskiej gospodarki. Musimy jednak właściwie wykorzystywać pieniądze, które już teraz wydajemy na ten segment produktów"- ocenił ekspert kancelarii Dentons.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze