Nowemu rządowi życzymy skutecznego wprowadzenia w życie zobowiązań

Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

Z dużym zadowoleniem, ale też i nadzieją, przyjmujemy zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego wskazującą ochronę zdrowia jako jeden z priorytetów polityki nowego rządu oraz kluczowy element rozwoju kraju - pisze na łamach "Pulsu Farmacji" Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA .

Obecnie, w związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa i rozpowszechniania chorób cywilizacyjnych, z roku na rok rosną potrzeby zdrowotne. Jest to niewątpliwie wyzwanie, z którym zmaga się obecnie cała Europa i do którego także Polska musi się odpowiednio przygotować. Dziś Polska, zgodnie z najnowszym raportem OECD "Health at a Glance 2017", jest jednym z 8 krajów OECD, w którym publiczne wydatki na leki pokrywają niewiele ponad jedna trzecią nakładów na ochronę zdrowia (34 proc.).

Aktualnie ciężar niedofinansowania ochrony zdrowia ponoszą pacjenci i ich rodziny, pokrywając z własnej kieszeni koszty wielu leków, a nierzadko również zabiegów medycznych. Zapowiedziany przez premiera Morawieckiego i zabezpieczony niedawno przyjętą ustawą skokowy wzrost wydatków na zdrowie do 6% w 2025 roku wydają się częściowo odpowiadać na te problemy.  Konieczne jest jednak nie tylko doinwestowanie ochrony zdrowia, ale również właściwa alokacja środków w systemie.

Premier podkreślał, że nowy rząd będzie dbał o to, by pieniądze przeznaczane na służbę zdrowia, wydawane były efektywnie. Liczymy na to, że w rozdysponowanie środków na ochronę zdrowia będzie uwzględniało zabezpieczenie 17 proc. tego budżetu na leki, co już wstępnie zostało zapowiedziane przez Ministerstwo Zdrowia. Należy podkreślić, że innowacyjne terapie dają możliwość istotnych oszczędności w obszarze opieki społecznej, a także znacząco wpływają na produktywność społeczeństwa, co ma bezpośrednie przełożenie na sytuacje gospodarczą kraju. Dlatego środki przeznaczane na skuteczną i bezpieczną farmakoterapię w perspektywie długoterminowej powinny być traktowane jako inwestycja, a nie koszt.

W swoim expose Premier Morawiecki złożył również zobowiązanie przeznaczenia już w przyszłym roku dodatkowych 4 miliardów złotych na między innymi skrócenie kolejek i wykup zobowiązań szpitali z ostatnich 10 lat. Te zapowiedzi są szczególnie ważne, ponieważ od wielu lat nierozwiązanym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia pozostają kolejki do specjalistów oraz długie oczekiwanie pacjentów na wykonanie operacji i zabiegów.

Na uwagę zasługuje również priorytetowe potraktowanie przez premiera takich dziedzin jak onkologia i kardiologia. Choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe są przyczyną ponad 70 proc. wszystkich zgonów w Polsce. W tych obszarach terapeutycznych wciąż wiele skutecznych i bezpiecznych leków, które zostały zarejestrowane i są potencjalnie dostępne dla pacjentów, wciąż nie jest refundowanych. Może mieć to istotny wpływ na statystyki umieralności i kondycję zdrowia publicznego.

Nie można również zapominać, że w fazie rozwoju są kolejne leki, które w kilkuletniej perspektywie przyniosą nowe możliwości terapeutyczne chorym. Ten aspekt powinien również zostać uwzględniony w długoterminowej polityce zdrowotnej państwa.

W pełni popieramy wyrażoną przez premiera Morawieckiego opinię  „nie ma godnego życia bez sprawnej służby zdrowia”. Życzymy nowemu rządowi skutecznego wprowadzenia w życie wszystkich zobowiązań zawartych w expose premiera, wierząc, że realizacja zapowiedzianych zmian, a w szczególności wzrost finansowania opieki zdrowotnej, przyniesie korzyści zarówno pacjentom, którzy uzyskają lepszą jakość leczenia, jak i pracownikom ochrony zdrowia zapewniając im lepszy komfort codziennej pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze