IQVIA o styczniowych listach refundacyjnych

Zdaniem analityków firmy IQVIA przedstawiony przez resort zdrowia projekt styczniowych wykazów refundacyjnych utrzymuje status-quo w zakresie liczby substancji czynnych dostępnych w aptekach oraz w ramach projektu 75+. Nowością w leczeniu zamkniętym jest jeden preparat stosowany w leczeniu dzieci z hemofilią A i B.

W ramach list aptecznych resort zdrowia dodał 50 nowy produktów zawierających substancje, które wcześnie były dostępne z refundacją. Nowością jest rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla leku zawierającego enzym pankreatyny. Od stycznia preparat ten będzie refundowany w terapii zewnąrzwydalniczej niewydolności trzustki spowodowanej przewlekłym zapaleniem trzustki, resekcją żołądka lub zwężeniem dróg żółciowych wywołanych chorobą nowotworowa.

"Spośród nowo dodanych produktów w okresie styczeń – listopad 2017 roku sprzedawało  się 8 pozycji. Pacjenci, kupując te leki ze 100 proc. odpłatnością (bez refundacji, w cenach detalicznych brutto), wydali na nie blisko 12 mln złotych. W
porównaniu do poprzedniego obwieszczenia 22 produkty zostały usunięte z refundacji aptecznej. W okresie styczeń – listopad 2017 roku ich sprzedaż osiągnęła wartość 44 mln złotych. NFZ wydatkował na nie kwotę 26 mln złotych. Usunięte leki mają swoje refundowane odpowiedniki, w związku z czym pacjent ma możliwość wykupienia ze zniżką odpowiednika leku wypisanego na recepcie, a koszty terapii nie będą wyższe od ponoszonych obecnie"- czytamy w komunikacie IQVIA.

Analitycy wskazują, że wzrost dopłat pacjentów do leków - o 10 złotych lub więcej - dotyczyć będzie 22 preparatów. Natomiast spadek dopłat - o 10 złotych lub więcej - dotyczyć będzie 26 leków.

Nowością w refundacji szpitalnej będzie natomiast nowy program lekowy 0 "Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B". W ramach programu dostępny będzie lek zawierający efmoroctocog alfa, który dotychczas nie był dostępny w refundacji i stanowi nową opcję terapeutyczną dla pacjentów z hemofilią.

Pozytywne zmiany obejmą również pacjentów objętych programami leczenia zaawansowanego raka jelita grubego - w tym obszarze zmianom ulegną schematy leczenia w pierwszej linii.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze