Tradycyjny model biznesowy w branży farmaceutycznej chyli się ku upadkowi

Presja cenowa, zmieniający się rozkład siły na rynku ochrony zdrowia oraz przeniesienie ciężaru z leczenia na prewencję - to zdaniem analityków firmy doradczej KPMG czynniki, które najsilniej wpływają na transformację branży farmaceutycznej i odejście od tradycyjnego modelu biznesowego.

Zdaniem autorów raport KPMG International pt. „Pharma outlook 2030: from evolution to revolution” rynek farmaceutyczny podlega istotnym zmianom. w efekcie tradycyjny model biznesowy w branży farmaceutycznej chyli sie ku upadkowi. "Rządy i ubezpieczyciele zmuszają firmy do obniżania cen leków, zmieniając tym samym rozkład sił w systemie ochrony zdrowia. Stopniowo odchodzi się też od leczenia objawowego na rzecz prewencji, diagnostyki oraz rozwoju terapii modyfikujących lub faktycznie leczących choroby. Zarządzający firmami farmaceutycznymi muszą przystosować je do transformacji branży, aby ustrzec się przed spadkiem dochodów"- oceniają eksperci KPMG.

Najbliższe lata w branży farmaceutycznej będą kluczowe dla sektora głównie z uwagi na zmianę modeli refundacyjnych innowacyjnych terapii oraz wzmocnienie świadomości i pozycji pacjentów w procesach związanych z ochroną zdrowia. W ocenie analityków przystosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych wymaga dużej uwagi, ale również zaplanowanych działań kadry menedżerskiej firm farmaceutycznych.

"Stopniowe wprowadzanie zmian na dynamicznie rozwijającym się rynku farmaceutycznym nie powstrzyma upadku tradycyjnego modelu biznesowego. Nie wystarczy, że zarządzający firmami farmaceutycznymi jedynie rozpoznają pojawiające się zmiany, przed którymi stoi branża. Ich największym wyzwaniem jest przełożenie wpływu tych zmian na modele biznesowe i operacyjne w sposób holistyczny, aby szybko i zdecydowanie dostosować się do zachodzących zmian"- ocenia Sabina Sampławska, dyrektor i szef sektora Life Science w KPMG w Polsce.

Istotną dla branży farmaceutycznej zmianą będzie przeniesienie centralnej siły argumentów w stronę rządów i ubezpieczycieli/płatników. To właśnie te instytucje będą wywierać presję zmuszając producentów farmaceutyków do obniżania cen leków przy jednoczesnym zwiększeniu nacisku na wzrost efektywności klinicznej oferowanych terapii. Jednocześnie systemu ochrony zdrowia będą stopniowo odchodzić od leczenia objawowego, preferując wzmocnienie prewencji i diagnostyki oraz rozwój terapii modyfikujących lub faktycznie leczących choroby. Zdaniem analityków KPMG na rynku pojawiać się będą przełomowe terapie oraz innowacyjne technologie medyczne, które w sposób istotny będą wpływać na system opieki zdrowotnej.

"Zmiany na rynku medycznym zawdzięczamy przede wszystkim trzem czynnikom: innowacyjnym terapiom, postępowi technologii medycznych (np. druk 3D, nanotechnologia, bionika i analiza predykcyjna) oraz konsumeryzacji zdrowia publicznego poprzez zwiększony dostęp pacjentów do danych i technologii medycznych. W wyniku tych zmian powstają nowe obszary rozwoju dla firm farmaceutycznych: pharma techy (połączenie farmacji i technologii w celu wspólnego rozwoju lepszych rozwiązań), rozwój genetyki i technik opartych o edycję genomu oraz wykorzystanie immunoterapii w leczeniu nowotworów"– wskazał Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych, w zespole zarządzania ryzykiem w KPMG w Polsce. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze