Terapia mykofenolanem wymaga antykoncepcji również w przypadku mężczyzn

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała zalecenia dotyczące stosowania antykoncepcji u mężczyzn i kobiet stosujących farmakoterapię mykofenolanem.

Dotychczasowe informacje dotyczące leku wyraźnie wskazywały, że prepraty zawierające mykofenolan zwiększają ryzyko wad rozwojowych płodu i poronienia w czasie ciąży.

Zdaniem EMA obecne dane nie wskazują na ryzyko wad rozwojowych lub poronień, w sytuacji gdy ojciec przyjmował mykofenolan, chociaż europejska agencja nie wyklucza całkowicie ryzyka genotoksyczności.

"W przypadku pacjentów płci męskiej, EMA zaleca obecnie stosowanie przez mężczyznę lub jego partnerkę skutecznej antykoncepcji podczas leczenia mykofenolanem i przez co najmniej 90 dni po zakończeniu leczenia"- czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jednocześnie przypomina, że w przypadku pacjentek zalecenia dotyczące ryzyka nie ulegają zmianie - leki zawierające mykofenolan nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży, chyba, że nie istnieją odpowiednie alternatywne rozwiązania zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Kobietom, u których istnieje ryzyko zajścia w ciąże, zaleca się stosowanie co najmniej jednej niezawodnej formy antykoncepcji przed, w trakcie
i przez 6 tygodni po zakończeniu leczenia lekiem.

Mykofenolan to substancja czynna działająca cytostatycznie na limfocyty B i T, zapobiega ostremu odrzucaniu przeszczepów narządów (nerka, serce, wątroba) i powinna być stosowana w skojarzeniu z cyklosporyną i kortykosteroidami.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze