IQVIA: kolejny dobry rok dla rynku farmaceutycznego

Pozytywne zakończenie 2017 roku - tak ocenić można wyniki, jakie uzyskał polski rynek farmaceutyczny osiągając wartość 38,9 mld złotych. Analitycy IQVIA wskazują, że dynamika wzrostu (który oszacowano na 1,8 mld złotych) osiągnęła w minionym roku 4,9 proc.

Firma analityczna IQVIA wskazuje, że za blisko 83,3 proc. całego rynku farmaceutycznego odpowiadała sprzedaż leków do aptek ogólnodostepnych. Jednocześnie wskazują, że jej dynamika w 2017 roku wyniosła 3,8 proc. i była wyższa o 0.6 proc. niż rok wcześniej. Ogromny stok jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży zanotowały natomiast apteki internetowe, które w 2017 roku odpowiadały co prawda za 1,2 proc. rynku, ale wartość sprzedaży szacowana na 466 mln złotych osiągnęła dynamikę 20,5 proc. w stosunku do 2016 roku. Wysoki dwucyfrowy wzrost na poziomie 10,4 proc. odnotowano również w obszarze rynku szpitalnego. Sprzedaż leków stosowanych w lecznictwie zamkniętym osiągnęła wartość 5,9 mld złotych i była wyższa o 557,7 mln złotych w stosunku do 2016 roku.

"Rynek farmaceutyczny po raz kolejny zanotował wzrost i tym samym przekroczył wartość 38 mld zł. W porównaniu do roku 2012 – czyli pierwszego roku obowiązywania ustawy refundacyjnej, której regulacje spowodowały spadek wartości rynku – jest  to o blisko 10  mld  zł  więcej. Zatem jedna czwarta część obecnego rynku została wygenerowana na przestrzeni ostatnich 5 lat"- wskazują eksperci IQVIA.

Rynek leków z aptek ogólnodostępnych 2017

Oceniając wyniki rynku aptek otwartych eksperci IQVIA wskazali, że sprzedaż leków Rx oraz preparatów dostępnych bez recepty osiągnęła wartość 31,9 mld zł i wzrosła o 1,2 mld zł osiągając dynamikę 3,8 proc. rdr.

Trzon sprzedaży w aptekach ogólnodostępnych stanowiły leki Rx, których wartość osiągnęła 18,4 mld zł z dynamiką roczną na poziomie 2,4 proc. Patrząc przez pryzmat grup terapeutycznych najwięcej do wzrostu wartości wniosły leki z klas ATC1:

  • krew i układ krwiotwórczy, które odnotowały wzrost sprzedaży na poziomie 151 mln zł;
  • ośrodkowy układ nerwowy (+123 mln zł);
  • przewód pokarmowy i metabolizm (+87 mln zł).

Spadki w 2017 roku odnotowano natomiast w obszarze leków:

  • przeciwnowotoworowych i wpływających na układ odporności (-117 mln zł);
  • narządy zmysłów (-14 mln zł);
  • do stosowania ogólnego w zakażeniach (-11 mln zł).

"Zmniejszenie wartości aptecznego rynku leków należących do klasy ATC1 L (leki przeciwnowotworrowe - przyp. redakcji) wynika głównie z przeniesienia leków zawierających substancje czynne pegfilgrastim lub lipegfilgrastim do rynku szpitalnego oraz obniżki ceny, związanej w wejściem na listy refundacyjne pierwszego odpowiednika, leku zawierającego goserelin"- wyliczają analitycy IQVIA. Wskazują jednocześnie, że Wartość rynku leków refundowanych wyniosła 12,4 mld zł i wzrosła o 2,0 proc. w stosunku do 2016 roku. Natomiast wartość rynku leków nierefundowanych osiągnęła 6,0 mld zł i wzrosła o 3,2 proc. rdr.

Dynamika sprzedaży produktów OTC powyżej rynku

Eksperci IQVIA wskazali również, że sprzedaż produktów dostępnych bez recepty tj. leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych, wyniosła w minionym roku 13,5 mld zł i osiągnęła dynamikę na poziomie 5,6 proc. - czyli wyższą niż cały rynek farmaceutyczny w 2017. Motorem wzrostu w tym segmencie produktów były m.in. preparaty witaminowo-mineralne (ich sprzedaż wzrosła o 147 mln zł), preparaty stosowane w grypie, kaszlu i chorobach układu oddechowego (+103 mln zł) oraz układu trawienia (+85 mln zł). Jak wyliczają analitycy łącznie te najlepiej sprzedające się klasy terapeutyczne przyniosły 335 mln złotych wzrostu.

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze