Apteki w 2017 - więcej placówek, mniejsze obroty

Do końca listopada 2017 roku na polskim rynku przybyło 208 aptek (w stosunku do listopada 2016). Największy wzrost zaobserwowano w segmencie placówek sieciowych, których w minionym roku przybyło aż 580 w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku.

Niewątpliwymi liderami pod względem liczby aptek okazały się sieci - Dbam o Zdrowie, Dr.Max oraz APTEKA Cef@rm 36,6. Niestety pomimo korzystnych dla aptek indywidualnych rozwiązań legislacyjnych nadal analitycy obserwują trend spadkowy w tym segmencie rynku- pod koniec listopada 2017 roku z rynku zniknęło 372 placówki prowadzone przez niezależnych przedsiębiorców i w efekcie odpowiadały one za 56,9 proc. całkowitej liczby aptek na rynku i 41,1 proc. sprzedaży w kanale detalicznym. 

"Rok 2017, poza zmianami związanymi z rozwojem rynku w ujęciu wartościowym, był także rokiem, w którym doszło do wdrożenia nowych regulacji. Jedną z
istotniejszych zmian było  wejście  w życie nowelizacji określanej  jako „Apteka
dla Aptekarza”. Jej wpływ jest jeszcze trudny do rzetelnego oszacowania ze względu na krótki czas obowiązywania, a także dużą liczbę wniosków o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki tuż przed wejściem w życie nowego prawa. Wydaje się, że regulacja odwróciła dotychczasowy wzrostowy trend liczby aptek. Od dłuższego czasu liczba aptek nieustannie rosła. Jednak październik 2017 roku przyniósł zmianę w tym obszarze. Po raz pierwszy od wielu  miesięcy liczba aptek spadła i w porównaniu do września zmniejszyła się o 40. Kolejne miesiące utrzymały ten spadek - w listopadzie było mniej o 34, a w grudniu o 42 apteki. Ta zmiana trendu może oznaczać dostosowywanie się interesariuszy do wprowadzonych regulacji prawnych, co w dalszej perspektywie może wpływać na strukturę rynku aptek i ich segmentację na apteki sieciowe i niezależne"- piszą analitycy IQVIA.

Gorsze przychody aptek

Farmaceuci z niepokojem mogą patrzeć również na trend związany ze spadkiem średniego miesięcznego obrotu, który w listopadzie wyniósł 178 tys. zł i był o 0,8 proc. niższy niż rok wcześniej. Analitycy wskazują również, że utrzymał się trend spadkowy w obszarze średniomiesięcznej wartości sprzedaży refundowanych leków Rx, która wyniosła 64 tys. zł i była niższa o 0,7 proc. rdr. W sumie leki refundowane stanowiły zaledwie 36 proc. całkowitego obrotu miesięcznego apteki.

"Główną część wzrostu (na rynku aptek otwartych) stanowił segment leków i produktów dostępnych bez recepty, który przyniósł 723 mln zł. Infekcje w pierwszym kwartale 2017 roku i związana z nimi sprzedaż leków i innych produktów stosowanych w przeziębieniu oraz sprzedaż wygenerowana przez nowo wprowadzane produkty były głównymi czynnikami, które  przyczyniły  się  do osiągnięcia wartości  rynku produktów bez recepty na poziomie 13,5  mld  zł"- ocenili analitycy IQVIA.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze