Dziś aptekarze spotkają się Łukaszem Szumowskim

Na dziś (30 stycznia) zaplanowano spotkanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami Naczelnej Rady Aptekarskiej. O kierunkach dyskusji poinformował redakcję Pulsu Farmacji Tomasz Leleno, rzecznik prasowy samorządu.

Aptekarze nie kryją, że chcą by dyskusja potoczyła się w stronę tematów najbardziej palących dla środowiska. Chodzi m.in. o dyskusję na rolą farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia oraz kwestie projektu ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Włądze NRA liczą również, że w trakcie spotkania poruszona zostanie również kwestia nielegalnego wywozu leków za granicę, o której minister wspominał w trakcie swojego "małego expose", jakie wygłosił w minionym tygodniu w trakcie sejmowej Komisji Zdrowia.

"Pokładamy duże nadzieje w pracach dwóch resortowych zespołów ds. ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Zależy nam na jasnym i czytelnym określeniu kompetencji farmaceutów, tak aby praca w tym zawodzie nie była sprowadzana jedynie do wydawania leków aptece, lecz wiązała się ze świadczeniem profesjonalnych usług z zakresu opieki farmaceutycznej. W naszej ocenie oba akty prawne powinny być fundamentem pracy każdego farmaceuty"– podkreślił Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Samorząd zwrócił również uwagę, że obecnie procederem wywozu leków zagrożonych jest w Polsce blisko 200 preparatów, których wartość według różnych szacunków wynosi nawet 1,5-2 mld zł rocznie. "Chcemy rozmawiać z panem ministrem o tej kwestii, deklarujemy naszą pomoc i współpracę w opracowaniu rozwiązań i mechanizmów, które ograniczą to niekorzystne zjawisko"– ocenił Tomasz Leleno.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze