Owocne spotkanie ministra i aptekarzy

Bieżąca sytuacja na rynku farmaceutycznym oraz obszary priorytetowe w zakresie zmian legislacyjnych regulujących obrót farmaceutykami były wiodącymi tematami spotkania, jakie przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej odbyli wczoraj z nowym ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

W spotkaniu z ministrem udział wzięli - prezes NRA Elżbieta Piotrowska- Rutkowska oraz wiceprezes NRA Michał Byliniak. W rozmowie omówiono obecną sytuację na rynku farmaceutycznym, a także przedstawiono priorytety związane z pracami legislacyjnymi regulującymi rynek. W trakcie dyskusji przedstawiciele NRA podkreślili rolę farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia, a także wskazali na palącą potrzebę prac nad projektem ustawy o zawodzie oraz pilotażem opieki farmaceutycznej. W rozmowie poruszono również kwestię nielegalnego wywozu leków za granicę.

Jak zapewnia samorząd minister zdrowia podtrzymał chęć kontynuowania prac, które obecnie trwają w ramach ministerialnych zespołów ds. pilotażu opieki farmaceutycznej, jak również ustawy o zawodzie. "Oba akty prawne powinny zostać wprowadzone jak najszybciej i stać się fundamentem pracy każdego farmaceuty"- podkreślają przedstawiciele NRA. W trakcie dyskusji minister i farmaceuci zgodnie przyznali, że "efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami, a także stworzenie ram prawnych do świadczenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej przez aptekarzy".

Łukasz Szumowski podkreślił również, że priorytetową dla niego kwestią będzie ograniczenie nielegalnego wywozu leków za granicę. Minister zapewnił, że resort zdrowia prowadzi prace zmierzające do wyeliminowania tego nielegalnego procederu, a także zapewnienie pełnej dostępności leków w aptekach.

"Rozmawialiśmy z panem ministrem o tej kwestii, zadeklarowaliśmy pomoc i współpracę w opracowaniu rozwiązań i mechanizmów, które ograniczą to niekorzystne, zagrażające zdrowiu i życiu wielu pacjentów, zjawisko"– powiedziała po spotkaniu prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Minister Zdrowia zapewnił również, że docenia rolę i potencjał 30 tys. polskich farmaceutów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze