Farmaceuci ofiarami przestępstw (RAPORT 2017)

Blisko cztery na pięć placówek aptecznych w Irlandii padło w minionym ofiarą przestępstwa w Irlandii - wynika z raportu Crime Survey 2017 przygotowanego przez Irlandzką Unię Farmaceutów (IPU).

Z ankiety przeprowadzonej przez IPU wynika, że 79 proc. aptek była w ostatnim roku ofiarą przestępstwa - kradzieży bądź napadu. Zdaniem Daragh Connolly, prezydenta IPU, zebrane dane są szokujące. "Niestety blisko jedna trzecie przestępstw popełnionych w aptekach miała charakter brutalny i stanowiła poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno farmaceutów w nich pracujących, jak również przebywających w tym czasie w aptekach pacjentów"- wskazał.

Blisko 89 proc. aptek, które padły ofiarą przestępstw, doznało kradzieży, natomiast w przypadku 17 proc. odnotowano włamania. Prawdziwie niepokojące są natomiast dane dotyczące liczby farmaceutów, którzy zostali bezpośrednio zaatakowani ich odsetek wzrósł w 2017 roku do poziomu 13 proc. i był dwukrotnie wyższy niż w roku 2016.

W ankiecie wskazano również, że blisko 73 proc. wszystkich przestępstw popełnionych w aptekach została zgłoszona do irlandzkiej policji Garda Síochána, a 79 proc. aptekarzy było zadowolonych z szybkiego rozpatrzenia ich zgłoszenia. Farmaceuci przyznali jednocześnie, że po przykrych doświadczeniach związanych ze złamaniem prawa na terenie ich placówki niemal większość z nich (97 proc.) zainwestowała w telewizję przemysłową, która umożliwiałaby monitorowanie placówki i lepszą ochronę jej pracowników i pacjentów.

Co ciekawe w co czwarte przestępstwo dotyczyło leków wydawanych na receptę (w tym również tych ściśle reglamentowanych- jak leki narkotyczne), w 21 proc. przypadków pieniędzy znajdujących się w kasie apteki, natomiast 11 proc. przypadków - leków OTC.

Ankietowani farmaceuci przyznali jednocześnie, że w porównaniu do lat poprzednich zdecydowanie lepiej widoczna jest praca policji (93 proc.), jej szybka reakcja po zawiadomieniu o przestępstwie (85 proc.) oraz ostrzejsze skazywanie przestępców (87 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze