ZAPPA: aptekarze zarejestrowali związek pracodawców

Indywidualni aptekarze od dziś mogą liczyć na nową reprezentację. Krajowy Rejestr Sądowy zarejestrował bowiem oficjalnie Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA), który ma stanowić przeciwwagę dla PharmaNET-u reprezentującego interesy aptek sieciowych.

Przypomnijmy, że o powstaniu nowej organizacji informowaliśmy w czerwcu ubiegłego roku. Ostatecznie uchwałę o powołaniu nowego bytu podjęto we wrześniu 2017 roku. Od tego momentu rozpoczęto długotrwałą procedurę rejestracyjną, którą zakończono 13 lutego wpisem do KRS. 

W chwili obecnej grupa aptekarzy, zaangażowanych w tworzenie programu i działania organizacyjne liczy ponad 170 osób, a jej liderem jest mgr Marcin Wiśniewski, aptekarz z podwarszawskich Łomianek (>>>> CZYTAJ WYWIAD). Obecnie jest członkiem komisji legislacyjnej i koordynatorem zespołu ds. rynku aptek przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej, a także członkiem Rady Okręgowej Izby w Warszawie. Przez ostatnie dwa lata uczestniczył w kampanii na rzecz uchwalenia ustawy "Apteka dla aptekarzy", jako inicjator i lider Ruchu Aptekarzy Polskich.

Nowa organizacja, stare potrzeby

Organizacja za cel stawia sobie wspieranie działań indywidualnych aptekarzy - pracodawców tak by polskie prawo w odpowiedni sposób chroniło niezależnych farmaceutów. ZAPPA chce być silnym głosem środowiska w dialogu z rządem i parlamentem. Inicjatorzy ZAPPA zapewniają jednocześnie, że będą starali się oczyścić rynek apteczny z nieprawidłowości, doprowadzić do egzekwowania przepisów antykoncentracyjnych (ograniczenie do 1 proc., a od 25.06.2017 - do 4 aptek będących własnością jednego podmiotu lub podmiotów powiązanych na terenie jednego województwa) oraz konsekwentnie walczyć z nielegalnym wywozem deficytowych leków.

W służbie polskim pacjentom

Założycie ZAPPA zapowiadają również, że polskie apteki powinny stać się ważną częścią systemu ochrony zdrowia i funkcjonować przede wszystkim jako placówki medyczne. W tym celu związek zamierza włączyć się w przygotowywanie standardów opieki farmaceutycznej oraz wypracowanie ustawy o zawodzie aptekarza. "Długofalowym celem jest wypracowanie we wszystkich polskich farmaceutach poczucia wartości swojego wykształcenia i świadomości, że reprezentują zawód zaufania publicznego"- czytamy w oficjalnym komunikacie organizacja. Jednocześnie ZAPPA ma stanowić przeciwwagę dla zorganizowanej grupy spółek - właścicieli sieci aptecznych działającej pod szyldem PharmaNET.

"Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek to brakujące ogniwo w środowisku polskich aptekarzy. Samorząd ma konstytucyjne zadanie reprezentowania wszystkich, którzy pracują w wolnym zawodzie farmaceuty, pełni rolę samorządu zawodowego i na kwestiach zawodowych jest skupiony. ZAPPA zajmie się wszystkim, z czym mają problem aptekarze - właściciele aptek, od przywrócenia uczciwej konkurencji, przez walkę o dostosowanie się wszystkich podmiotów na rynku do przepisów prawa, po kwestie biznesowe. Będziemy też przeciwwagą dla nieaptekarskiej składowej rynku, czyli związku Pharmanet"- ocenia Marcin Wiśniewski. Jego zdaniem samodzielnie działający aptekarze, prowadzący jedną lub kilka aptek, od lat znajdowali się w defensywie głównie za sprawa braku własnej organizacji. Teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. "My, polscy aptekarze, chcemy opiekować się pacjentami, świadczyć opiekę farmaceutyczną, zwiększać nasz udział i znaczenie w systemie ochrony zdrowia, a nie pełnić role sprzedawców w lekowych marketach. Niezależność zawodu farmaceuty, zapisana w polskim prawie, i odpowiedzialność zawodowa wymusza na nas sprzeciw wobec postępującej komercjalizacji. Dlatego nie chcemy pozwolić na przekształcanie aptek w placówki handlowe, co ma miejsce w placówkach sieciowych, nastawionych na śrubowanie obrotów i zysków"- ocenia Marcin Wiśniewski.

Aktywni w sferze publicznej

W najbliższym czasie odbędzie się zjazd założycielski, na którym zostaną wybrane władze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek. Aptekarze wystąpili również do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udział przedstawicieli związku w dwóch zespołach ministerialnych, pracujących nad ustawą o zawodzie farmaceuty oraz nad planami wdrożenia opieki farmaceutycznej.
 
Przedstawiciele nowej organizacji podkreślają również, żę konieczne są nowe rozwiązania prawne, które pozwolą "uwolnić ogromny potencjał drzemiący w polskim aptekarstwie". Członkowie ZAPPA nie mają wątpliwości, że to właśnie farmaceuci mogą odciążyć lekarzy, oferując opiekę farmaceutyczną i porady w aptekach, a także optymalizować farmakoterapię także pod względem kosztowym, podnosić bezpieczeństwo leczenia. Aby te wszystkie zadania mogły być realizowane aptekarze chcą mieć pełną zawodową wolność oraz niezależność od osób kierujących się wyłącznie zyskiem.
 
"We wszystkich tych dziedzinach ZAPPA zamierza odgrywać aktywną rolę, uczestnicząc w debacie publicznej jako silny głos polskiego niezależnego aptekarstwa"- podkreślają inicjatorzy nowej organizacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze