Pierwsze e-recepty już w kwietniu

Siedlce i Skierniewice - to dwa miasta wytypowane do realizacji pilotażu e-recepty. W minionym tygodniu przedstawiciele Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia spotkali się z kierownikami aptek, które będą wdrażać nowy system.

W piątek 16 lutego Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczęło wdrażanie systemu obsługującego elektroniczne recepty. Wszystko na to wskazuje, że pierwsze e-recepty zostaną wystawione już 1 kwietnia. Pierwszymi pacjentami, którzy skorzystają z nowego rozwiązania będą mieszkańcy Siedlec oraz Skierniewic.

Jak zapewnił Marcin Węgrzyniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, testowe uruchomienie systemu e-Recepty pozwoli stwierdzić czy System P1 w obszarze e-Recepty działa poprawnie w warunkach rzeczywistych. "Jednocześnie wszystkie zmiany w dotychczasowym sposobie realizacji recept będą odbywały się przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa pacjentów w zakresie dostępności przepisanych leków"– zastrzegł Marcin Węgrzyniak.

CSIOZ wyjaśnia, że siedmiomiesięczny pilotaż e-recepty będzie podzielony na etapy. Pierwszy z nich skierowany będzie do wybranych aptek oraz podmiotów leczniczych. "CSIOZ udostępniło środowisko produkcyjne Systemu P1 do którego podłączane będą sukcesywnie lokalne systemy gabinetowe i szpitalne podmiotów leczniczych oraz systemy aptek biorących udział w pilotażu"- czytamy w komunikacie na stronie CSIOZ. Na pierwszym etapie realizacji e-recepty CSIOZ chce ocenić poprawności procesu podłączania i w następstwie działania systemu. Personel medyczny oraz farmaceutyczny otrzyma wsparcie szkoleniowe, a dodatkowo uruchomiona zostanie linia wsparcia dla podmiotów leczniczych, aptek i producentów oprogramowania. Poprawna integracja z Systemem P1 wszystkich aptek i podmiotów zakończy pierwszy etap i pozwoli na przejście do kolejnego etapu polegającego na włączaniu kolejnych funkcjonalności systemu e-Recepty oraz Internetowego Konta Pacjenta.

W takcie spotkania w Siedlcach przedstawiciele CSIOZ zapewnili farmaceutów, że wdrożenie nowego rozwiązania istotnie usprawni ich pracę, a także wpłynie na poprawę procesu realizacji recept w aptece poprzez m.in. ograniczenia nieczytelnych czy fałszywych druków. Co więcej zdecydowanie łatwiejsze będzie gromadzenie danych historycznych dotyczących prowadzonej farmakoterapii - co w ocenie ekspertów poprawi bezpieczeństwo i jakość procesu leczenia.

Przypomnijmy, że apteki oraz placówki medyczne będą zobligowane do dostosowania się do zmian i informatyzacji. Okres przejściowy zakończy się 1 stycznia 2020 roku. Od tej daty każdy lekarz będzie zobligowany do wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze