Producent ellaOne o rejestrze ciąż

Laboratoire HRA Pharma zwróciło się do pracowników fachowych systemu ochrony zdrowia z prośbą o pomoc w monitorowaniu przypadków ciąż u pacjentek, które przyjęły preparat zawierający octan uliprystalu.

Dane bezpieczeństwa preparatu ellaOne wskazują, że do lipca 2017 roku odnotowano 1119 przypadku ciąż u kobiet, które przyjęły preparat. Rejestr prowadzony przez producenta leku może być uzupełniany zarówno przez pacjentki, jak również przez pracowników fachowych ochrony zdrowia.

Przypomnijmy, że lek na początku 2015 roku był dostępny na rynku europejskim bez recepty. W maju 2017 roku polski regulator zdecydował się jednak na powrót preparatu stosowanego w tzw. antykoncepcji awaryjnej do wydawania leku na podstawie recepty. 

Lek ellaOne może zostać zastosowany w przypadkach nagłych w ciągu 120 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia lub w sytuacji, kiedy inne formy stosowanej antykoncepcji zawiodły.  Producent wyjaśnił również, że lek istotnie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę (z 5,5 proc. do 0,9 proc. gdy le został przyjęty w ciągu pierwszej doby od stosunku), ale nie daje100-procentowej gwarancji zapobiegania ciążom u wszystkich pacjentek.

 

Źródło: URPL

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze