Rak płuca będzie priorytetem przy kolejnej liście refundacyjnej

Pomimo licznych apeli środowiska pacjentów, marcowe wykazy refundacyjne nie przyniosły nowych opcji terapeutycznych pacjentom z rakiem płuca. Jak zapewnił w rozmowie z Pulsem Farmacji wiceminister Marcin Czech - molekuły te będą priorytetem w negocjacjach cenowych prowadzonych do majowych wykazów refundacyjnnych.

Jeszcze kilka dni temu organizacje zrzeszające pacjentów onkologicznych alarmowały o dramatycznej sytuacji pacjentów z rakiem płuca. Zdaniem organizacji nowotwór ten jest ostatnim z czterech najczęściej występujących nowotworów, w przypadku którego pacjenci nie otrzymali dotychczas nowej, skutecznej opcji terapeutycznej w pierwszej lub drugiej linii leczenia. Jak dowiedziała się redakcja Pulsu Farmacji, w rozmowie z wiceministrem Marcinem Czechem, terapie stosowane w raku płuca mają być priorytetem w trakcie negocjacji cenowych prowadzonych do kolejnej - tym razem majowej listy refundacyjnej.

"Leczenie raka płuca będzie naszym priorytetem, jeśli chodzi o kolejną listę refundacyjną. Już rozpoczęliśmy pracę z konsultantem krajowym, odbyliśmy wspólnie kilka spotkań i kompleksowo patrzymy na możliwości terapii- tak by móc zaproponować coś pacjentom, którzy mogliby skorzystać z rozszerzonej opcji terapeutycznej"- ocenił minister Marcin Czech. Wiceminister zwrócił również uwagę na fakt, że w procesie refundacyjnym znajduje się kilka molekuł - z czego część z nich ma negatywne rekomendacje Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. "To sprawi, że automatycznie będziemy na nie patrzeć z dość dużą ostrożnością. Będziemy się również posiłkować opiniami komisji ekonomicznej - dlatego już teraz nie chciałbym deklarować dużego rozszerzenia opcji terapeutycznych"- ocenił wiceminister. Zapewnił jednocześnie, że resort zdrowia chce wychodzić zarówno naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i organizacji ich reprezentujących, ale również lekarzy zajmujących się tą grupą pacjentów.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze