Flupirtyna na cenzurowanym w UE?

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wstrzymanie obrotem wszystkich serii leku przeciwbólowego Katadolon. Decyzja zapadła z uwagi na zawartą w nim flupirtynę.

Pierwsze sygnały o problemach z substancją czynną dotarły do nadzoru farmaceutycznego 15 lutego, kiedy to do GIF wpłynęło pismo spółki Teva Pharmaceuticals Polska dotyczące działań podejmowanych przez EMA w stosunku do leków zawierających flupirtynę. "Na podstawie przeglądu dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydane dla produktów zawierających substancję flupirtyna powinny zostać wycofane w UE"- czytamy w decyzji GIF.

Według prezesa URPL najszybszą ścieżką i działaniem adekwatnych do niezakończonego postępowania wyjaśniającego prowadzonego na poziomie europejskim okazała się być decyzja o wstrzymaniu w obrocie wszystkich serii produktu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze