E-recepta: apteki otrzymają specjalne oznaczenia

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny m.in. za informatyzację systemu ochrony zdrowia, zapowiada, że w pilotażu e-recepty uczestniczą te placówki, które jasno zadeklarowały chęć udziału w projekcie. Przekonuje również, że pilotaż e-recepty prowadzony jest nie tylko z myślą o lekarzach, farmaceutach i pacjentach, ale również jako sprawdzian dla Ministerstwa Zdrowia, inspekcji farmaceutycznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Do pilotażu (e-recepty - przypis redakcji)  zapraszaliśmy wszystkie placówki apteczne z Siedlec i Skierniewic. Uzgodnione z inspekcją farmaceutyczną warunki sprowadzały się do chęci wzięcia udziału w projekcie, dostosowaniu systemu IT oraz łączu internetowym. Obecnie mamy wytypowanych 58 placówek, do których będziemy dystrybuować materiały informacyjne, a lista aptek będzie udostępniona w Internecie"- wyjaśnił wiceminister Janusz Cieszyński w rozmowie z Pulsem Farmacji. Zgodnie z wytycznym resortu zdrowia apteki uczestniczące w pilotaży będą umieszczały na swoich drzwiach naklejki informujące o udziale w pilotażu. Dodatkowo resort zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia planują dystrybuować materiały informacyjne skierowane do pacjentów. "Dzięki temu pacjent będzie wiedział, że w danej placówce można zrealizować elektroniczną receptę"- wskazuje wiceminister.

Realizacja e-recepty

Jak wyjaśnił Janusz Cieszyński, zasady wydawania leków przepisanych na e-recepcie nie będą się znacząco różnić od tych, jakie obowiązują w przypadku tradycyjnych druków. "Wersja elektroniczna będzie funkcjonować analogicznie do wersji papierowej"- zapewnił wiceminister. Jednocześnie podkreślił, że procedowane obecnie ustawy mające usankcjonować prawnie wprowadzenie e-recepty, mają za zadanie maksymalnie usprawnić proces wymiany danych, raportowania."Tak by wszyscy mieli absolutną pewność, że za recepty elektroniczne otrzymają należną im refundację. W tym celu ściśle współpracujemy z inspekcją farmaceutyczną oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Zatem pilotaż będzie nie tylko prowadzony z myślą o lekarzach, farmaceutach i pacjentach, ale również jako sprawdzian dla Ministerstwa Zdrowia, Inspekcji Farmaceutycznej oraz NFZ"- podkreślił wiceminister.

Dłuższy czas dla recept "pro familia" i "pro auctore"

W rozmowie z redakcją wiceminister zapewnił, że do systemu stopniowo będą dołączone inne grupy zawodowe, które mogą wystawiać recepty.

"Chcemy, by system ten był powszechny i obejmował wszystkie osoby fachowe mające uprawnienia do wystawiania recept, również felczerów. Przewidujemy jedynie dłuższy okres dostosowania, tj. do końca 2025 roku, dla recept pro familia i pro auctore, a także dla recept transgranicznych"- wskazał Janusz Cieszyński.

 

Cały wywiad dostępny będzie w najbliższym wydaniu Pulsu Medycyny. Nie masz prenumeraty? Nie czekaj, zamów już dziś >>>>> SKLEP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze