IQVIA o marcowych wykazach refundacyjnych

Pozytywne zmiany na liście leków dla seniorów oraz nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z idiopatycznych włóknieniem płuc - to zdaniem analityków z firmy IQVIA najistotniejsze zmiany w refundowanej farmakoterapii, jakie weszły w życie wraz z marcowymi wykazami refundacyjnymi.

Analizując wykazy dotyczące refundacji aptecznej eksperci IQVIA wskazali, że nowa lista wydłużyła się o 63 unikatowe kody EAN. Dodane produkty nie stanowiły przełomu, gdyż zawierały substancje czynne, które mają swe refundowane odpowiedniki, a spośród wszystkich nowych produktów zaledwie dwa kupowane były w ubiegłym roku. Szacunki IQVIA wskazują, że wydatki poniesione przez pacjentów na te dwa konkretne leki wyniosły niespełna 80 tys. zł.

Symboliczne obniżki dla najpopularniejszych molekuł

Jednocześnie usunięcie z list aptecznych 25 preparatów oznaczonych odrębnymi kodami EAN - zdaniem ekspertów IQVIA - nie wpłynie na istotne zwiększenie wydatków pacjentów na leki, gdyż będą oni mogli skorzystać z refundowanych odpowiedników. W sumie na leki, które wypadły z list aptecznych pacjenci wydali w minionym roku 2,22 mln zł przy refundacji ze strony NFZ na poziomie 7 mln zł.

"Zmiany w dopłatach pacjenta obejmą w sumie 1158 pozycji. W większości przypadków będą to wzrosty dopłat, jednak ich wpływ na wydatki pacjentów będzie bardzo umiarkowany. O więcej niż 10 złotych pacjenci dopłacą do 20 pozycji, zaś najwyższe wzrosty dopłat, rzędu 100 zł, będą dotyczyć substancji Valganciclovir (tylko 622 zrefundowanych opakowań)"- wskazują eksperci IQVIA. Jednocześnie najpopularniejsze leki, których wolumen sprzedaży przekracza 1 mln opakowań na każdy z produktów, podrożeją nie więcej niż 2 zł.

W przypadku 90 proc. produktów, dla których dopłata dzięki marcowym wykazom spadła, obniżki dopłat nie przekroczyły 10 zł. Co więcej zdaniem ekspertów pacjenci stosujący najpopularniejsze molekuły otrzymają symboliczną obniżkę oscylującą wokół 1 zł. Zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem jest spadek dopłat pacjentów  o 45-55 złotych w przypadku niektórych leków zawierających takie cząsteczki jak Dabigatran Etexilate, Voriconazole czy Valganciclovir. Dopłata do dwóch ostatnich wymienionych leków spadnie z poziomu 50-60 złotych do 3,2 zł. 

Dobre decyzje dla seniorów

Marcowe wykazy leków "S" wzbogaciły się o leki zawierające substancje przeciwzakrzepowe - warfarynę oraz acenokumarol. Dodatkowo z nowych wykazów skorzystają pacjenci stosujący doustne leki przeciwcukrzycowe zawierające pochodne sulfonylomocznika - chodzi o preparaty zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum oraz glipizidum. W sumie pacjenci kupujący leki z obu grup (cukrzyca, choroby zakrzepowe) wydali w minionym roku - 40,9 mln złotych.

 


.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze