Kontrola NFZ w aptekach - jakie nieprawidłowości w IV kwartale 2017

Brak nieprawidłowości w realizowaniu recept stwierdzono tylko w 29 przypadkach na 295 postępowań kontrolnych, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w aptekach w czwartym kwartale minionego. W przypadku blisko jednej trzeciej postępowań apteki otrzymały od kontrolerów NFZ ocenę negatywną.

Spośród 295 postępowań kontrolnych, jakie miały miejsce w ostatnim kwartale minionego roku, aż 277 kontroli zaowocowało przekazaniem kierownikom aptek zaleceń pokontrolnych związanych ze stwierdzonymi uchybieniami w realizacji recept. 

W 95 przypadkach kontrolerzy NFZ wydali ocenę negatywną, natomiast w kolejnych 154 postępowaniach pozytywnie oceniono realizację recept, ale nie omieszkano wskazać nieprawidłowości, które rzutowały na wynik postępowania.

Najczęściej wskazywanym uchybieniem była realizacja recept, które miały błędy lub braki związane z danymi pacjenta, osoby ordynującej lek czy też placówki, w której ten ostatni był zatrudniony. Kontrolerzy NFZ stwierdzali również błędy w otaksowaniu recepty oraz niezgodności, jakie pracownicy aptek sprawozdawali w raportach do NFZ.

Część placówek nie przedstawiła również recept do kontroli lub tzw. dokumentu rozchodu produktów leczniczych. NFZ wykazał również, że w IV kwartale część placówek nie aktualizowała kart zakupów preparatów leczniczych, przez co często rozchód przewyższał przychód preparatów będących na stanie placówki.

Kontrolerom NFZ nie umknęły również kwestie związane z terminowym przekazywaniem do oddziałów wojewódzkich NFZ informacji o zmianach pracowników zatrudnionych w aptekach.

 

Kto może kontrolować aptekę? Przeczytaj tekst  prawne eksperta Pulsu Farmacji - Sławomira Molędy: Siedem różnych instytucji w aptece oraz NFZ nie wolno prowadzić kontroli na swoich zasadach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze