Tabletki z jodem w Belgii. PAA uspokaja

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja mieszkańców Polski i wyjaśnia, że podawane w Belgii tabletki ze stabilnym jodem to działanie profilaktyczne i nie ma ono związku z żadną awarią jądrową.

Tabletki ze stabilnym jodem dostarczane mieszkańcom Belgii są wyłącznie elementem zaktualizowanej polityki bezpieczeństwa Belgii - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki. Wyjaśnia również, że to zaplanowane działanie profilaktyczne i jedynie efekt zmian tej polityki bezpieczeństwa. Jak wskazuje PAA, działania te nie mają związku z obecną sytuacją w belgijskiej energetyce jądrowej, w której reaktory pracują normalnie i bezpiecznie produkują energię elektryczną. Jednocześnie polski organ dozoru jądrowego zapewnia, że w przypadku jakichkolwiek problemów jego belgijski odpowiednik niezwłocznie wydałby nakaz zaprzestania działalności elektrowni.

"Cytowane w informacjach medialnych "mikropęknięcia" w reaktorach jądrowych na terenie Belgii są w istocie drobnymi, powierzchniowymi (kilka milimetrów) pęknięciami w grubej na kilkanaście centymetrów stalowej obudowie zbiornika ciśnieniowego reaktora. Zostały wykryte w 2012 r. i wtedy też zostały gruntownie przebadane przez belgijski urząd dozoru jądrowego FANC (Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle). Wyniki tych analiz wskazują, że pęknięcia nie mają wpływu na bezpieczeństwo reaktora" - czytamy w komunikacie PAA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze