Szkolenia internetowe: izby będę honorować certyfikaty

Ograniczenie farmaceutom możliwości zdobywania 'twardych' punktów edukacyjnych poprzez szkolenia internetowe nie będzie miało miejsca. Naczelna Izba Aptekarska zapewnia, że szkolenia odbywające się za pośrednictwem Internetu będą uznawane przez okręgowe izby aptekarskie.

Szkolenia farmaceutów zatrudnionych w aptekach oraz hurtowniach farmaceutycznych nie ulegną znaczącym zmianom w związku z wejściem w życie przepisów znowelizowanego rozporządzenia w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów (Dz.U. z 2018 poz.499). Zdaniem samorządu zawodowego aptekarzy rozpowszechniane w mediach informacje o rzekomym ograniczeniu możliwości zdobywania punktów edukacyjnych nie mają pokrycia w rzeczywistości prawnej.

Nowe przepisy nie wykluczają nowoczesnych metod

Naczelna Izba Aptekarska w specjalnym komunikacie przypomniała, że nowe przepisy formułując nakaz zdobywania punktów w drodze wykładów, seminariów i ćwiczeń nie wykluczają możliwości ich realizacji z zastosowaniem nowoczesnych metod dydaktycznych, które powinny być adekwatne do przedmiotu, celu kursu, czy też powinny uwzględniać internetowe programy edukacyjne. Obecnie farmaceuci szkolą się zgodnie z ramowymi programami kursów, których efekty zostały dookreślone przez ekspertów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

"W praktyce oznacza to, że szkolenia odbywające się w formie internetowych programów edukacyjnych będą uznawane przez okręgowe izby aptekarskie na takich samych zasadach, jak miało to miejsce dotychczas. Szkolenia za pomocą nowoczesnych metod komunikacji to jedna z coraz częściej wybieranych form kształcenia farmaceutów – utrzymanie tej formy kształcenia jest kwestią bezdyskusyjną" - uspokaja Naczelna Izba Aptekarska.

Aptekarze chętnie korzystają z e-szkoleń

Samorząd zawodowy aptekarzy podkreślił również, że dostrzega popularność internetowej formy szkoleń. Świadczą o nim m.in. statystyki tylko jednego z kilku portali prowadzących tego typu szkolenia. Jak wylicza izba, portal ten ma zarejestrowanych ponad 26 tys. użytkowników, a aktywnie (tj. minimum w jednym kursie) uczestniczących w szkoleniach jest ponad 23,5 tys.

"W dobie informatyzacji, kiedy najtrudniejsze operacje neuro- czy kardiochirurgiczne transmitowane są przez Internet, stanowiąc materiał szkoleniowy, nakazywanie farmaceutom powrotu do sal wykładowych stanowiłoby niczym nieuzasadnione utrudnienia w dostępie do powszechnej wiedzy" - oceniły władze NIA. Samorząd zapewnił jednocześnie, że "wszystkie certyfikaty wydane przez jednostki szkolące były i są akceptowane przez okręgowe izby aptekarskie jako element realizacji programu szkoleń ciągłych farmaceutów" - czytamy w oficjalnym stanowisku.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze