E-recepta: lekarze negatywnie o trybie jej uchwalania

Przyspieszony tryb uchwalania przepisów wdrażających e-receptę nie wywołał euforii w środowisku lekarzy. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie oceniło pośpiech we wprowadzaniu nowych regulacji.

"Uchwalenie ustawy nastąpiło po przeprowadzeniu odrębnego trybu prac legislacyjnych w rządzie, polegającego na nieprzeprowadzeniu konsultacji publicznych. W ocenie prezydium (...) materia ustawy nie wskazuje na potrzebę zastosowania tak szybkiego i nadzwyczajnego trybu prac legislacyjnych" - czytamy w komunikacie samorządu zawodowego lekarzy.

Jednocześnie NRL negatywnie odniosła się do powielenia w procedowanej regulacji zapisów, które dawałyby Narodowemu Funduszowi Zdrowia prawo do nieograniczonej kontroli recept - zarówno tych wydawanych na leki refundowane, jak i tych wystawianych na leki ze 100-procentową odpłatnością.

Samorząd zawodowy lekarzy chce również, aby resort zdrowia rozważył utrzymanie bezterminowej możliwości wystawiania recept pro familiae i pro auctore w postaci papierowej. "Likwidacja możliwości wystawiania takich recept z końcem 2025 r. uniemożliwi znacznej liczbie lekarzy i lekarzy dentystów seniorów wystawianie recept dla siebie i osób najbliższych" - oceniło prezydium NRL.

 

Co zmieni się w realizacji recept? Przeczytasz >>>>>> w tekście prawnym Sławomira Molędy, eksperta prawnego "Pulsu Medycyny" i "Pulsu Farmacji".

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze