NIA o projekcie rozporządzenia w sprawie recept

Aptekarze nie zgadzają się na przerzucenie na nich odpowiedzialności za określenie poziomu odpłatności za lek. Zmiana zaproponowana przez resort zdrowia w projekcie rozporządzenia w sprawie recept wywołała natychmiastową reakcję ze strony Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Przedstawiony przez resort zdrowia projekt rozporządzenia ws. recept wzbudził wiele kontrowersji. Dziś (14 marca) mija termin nadsyłania do resortu zdrowia uwag w ramach prowadzonych konsultacji społecznych. W komunikacie przesłanym redakcji "Pulsu Farmacji" Tomasz Leleno, rzecznik NIA, podkreślił, że projekt rozporządzenia wzbudził uzasadnione obawy po stronie farmaceutów.

"Zakłada on między innymi, że jeśli lekarz nie poda na recepcie poziomu odpłatności za lek, to właśnie farmaceuci mieliby decydować, czy pacjent otrzyma lek refundowany ze zniżką, czy pełnopłatny. Dotyczy to sytuacji, w której wskazanie będzie zależne od wieku lub płci pacjenta. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do lekarza, farmaceuta nie ma dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz systemów potwierdzających dostęp pacjenta do świadczeń. Nie jest więc w stanie zweryfikować wskazania medycznego, choćby ze względu na płeć pacjenta, a także stopnia odpłatności za lek" - wskazał Tomasz Leleno.

Samorząd obawia się również sytuacji, w której nowy przepis sprawi, że pacjenci będą mieli droższe leki, ponieważ ich recepty mogą być realizowane ze stuprocentową odpłatnością. Do takich sytuacji może dochodzić w przypadku farmakoterapii dzieci, u których leczona jest schizofrenia.

"Utrata możliwości otrzymania leku refundowanego ze zniżką może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, którego nie będzie stać na wykupienie leku. Miejmy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. Nasze uwagi do projektu rozporządzenia przekazaliśmy już resortowi zdrowia (14 marca br.) Liczymy na to, że zostaną one uwzględnione w toku dalszych prac" - zapewnił rzecznik NIA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze