E-recepta przyjęta przez Senat bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął rozwiązania prawne umożliwiające wprowadzenie e-recepty. W głosowaniu spośród 78 senatorów - 74 była za, natomiast 4 wstrzymało się od głosu.

"Polski Senat przyjął dziś bez poprawek i bez głosów przeciw ustawę o e-recepcie - pierwszy projekt w ramach "pakietu Szumowskiego" To dobra wiadomość dla pacjentów, ale też lekarzy i farmaceutów" - napisał w mediach społecznościowych Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia.

Nowe regulacje umożliwią lekarzom wystawianie recepty w postaci elektronicznej. Oczywiście każdy z pacjentów będzie mógł uzyskać na życzenie tzw. wydruk informacyjny, zawierający dane wypisywane obecnie na recepcie papierowej, czyli nazwę produktu i informacje o dawkowaniu. Jednocześnie nowela reguluje także kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept, w tym wystawianych w postaci elektronicznej, oraz nowych zasad sporządzania przez apteki sprawozdań przekazywanych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie przyjęte w Senacie przepisy zmodyfikują przepisy odnoszące się do wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Wokół e-recepty pojawia się jednak nadal wiele wątpliwości sygnalizowanych przez środowisko medyczne. Dodatkowo Naczelna Rada Lekarska negatywnie oceniła tryb i pośpiech w procedowaniu zapisów. 

Zgodnie z najnowszym harmonogramem uruchomiony w Siedlcach i Skierniewicach pilotaż wdrożenia e-recepty zakłada wystawienie pacjentom pierwszych elektronicznych druków już 1 maja tego roku. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze