Kontakt z pacjentami: to się opłaca!

Współpraca pacjentów z firmami z sektora Life Science bazująca na doświadczeniach obu grup pozwala nie tylko udoskonalać strategię biznesową, ale również ofertę firm działających w tym sektorze. Zdaniem ekspertów KPMG - w branży farmaceutycznej informacja zwrotna od pacjenta jest szczególnie cenna.

"Grupy pacjentów są coraz lepiej przygotowane do współpracy z firmami farmaceutycznymi w sposób, który może poprawić wyniki terapii i zwiększać ich dostępność. W rzeczywistości widzimy ogromny wachlarz możliwości współpracy w różnych wymiarach – od wspierania świadomości społecznej i wsparcia pacjentów, poprzez interakcje z klinicystami, a nawet poprzez doradztwo finansowe"– mówi Krzysztof Radziwon, partner w dziale usług doradczych w KPMG w Polsce.

W raporcie "Partnering with patient groups" zwróciono uwagę, że firmy korzystające z doświadczeń pacjentów udoskonalają swoją obecną ofertę, a także pracują nad rozwiązaniami mogącymi wpływać na kształt rynkowego krajobrazu. Nie dziwi zatem fakt, że organizacje pacjenckie podejmują z firmami wspólne działania w zakresie m.in.prewencji chorób, działania informacyjne w zakresie postępu w medycynie w danych obszarach, czy w końcu działania lobbingowe na rzecz zwiększenia dostępności nowoczesnych terapii. 

Zdaniem autorów raportu jednym z kluczowych warunków współpracy firm farmaceutycznych z pacjentami jest współpraca w precyzyjnie wybranym obszarze. Dodatkowo obie strony powinny jasno określić swoje role i usprawnić komunikację pomiędzy uczestnikami projektu.

"Niezależnie od tego czy firma chce nawiązać pierwszy kontakt z grupą pacjentów, czy w pełni wykorzystać istniejącą już relację, należy rozważyć trzy kluczowe czynniki: rodzaj działalności, sposób w jaki angażuje się firma farmaceutyczna lub ośrodek medyczny oraz w jaki sposób zaangażowana jest grupa pacjentów. Starannie zaplanowana, dopasowana do warunków danego rynku współpraca przynosi korzyści wszystkim jego uczestnikom"- oceniają eksperci KPMG.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze