Wspólna, unijna ocena technologii bez poparcia posłów i rządu

Komisja do Spraw Unii Europejskiej Sejmu RP nie poparła pomysłu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oceny technologii medyczny i zmiany dyrektywy 2011/24/UE. Posłowie zwrócili jednocześnie uwagę, że kompetencje UE nie mogą zastępować kompetencji państw członkowskich w obszarze ochrony zdrowia.

Posłowie z Komisja do Spraw Unii Europejskiej Sejmu RP ocenili pomysł wspólnej oceny HTA zawarty w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (o którym szerzej pisaliśmy już w lutym tego roku). Ich zdaniem wspólna europejska ocena HTA niesie za sobą zagrożenie częściowej utraty podstawowej kompetencji państw członkowskich związanych z ochroną zdrowia oraz podziałem zasobów na nią przeznaczanych. We wniosku przyjętym podczas posiedzenia zwrócono także uwagę, że przyjęta przez Komisję Europejską forma rozporządzenia łamie zasadę proporcjonalności. W ocenie posłów zasadnym rozwiązaniem byłoby więc przyjęcie miękkich narzędzi nielegislacyjnych, które umożliwiłyby rozwijanie współpracy m.in. w ramach Europejskiej Sieci Oceny Technologii Medycznych (EUnetHTA).

Stanowisko to było zgodne z wypracowanym w minionym tygodniu stanowiskiem rządu. Prezentujący je wiceminister – Zbigniew Król – wskazał, że wspólnotowe regulacje są w obecnym kształcie nie do przyjęcia.

"Odnosząc się do kwestii oceny technologii medycznych stoimy na stanowisku, że należy wspierać ideę ujednolicania tego procesu. Patrząc jednak na cele szczegółowe rozporządzenia rząd polski negatywnie ocenił propozycję projektu rozporządzenia”- ocenił Zbigniew Król. Jego zdaniem efektem przyjęcia rozporządzenia będzie otwarciem furtki do unijnej ingerencji w krajowy system refundacji leków. "W przypadku Polski jest nie tylko unikalny, ale przede wszystkim gwarantuje płatnikowi jedne z najtańszych leków w Europie"- przyznał Zbigniew Król.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze