MZ interweniuje w NFZ w sprawie pieluchomajtek

Wątpliwości interpretacyjne, jakie pojawiły się w związku w wprowadzeniem nowych limitów ilościowych na środki chłonne, stały się przedmiotem wystąpienia ministra zdrowia do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku pacjentów korzystających z zapisów tzw. ustawy "Za Życiem" szef resortu zdrowia domaga się by NFZ stosował korzystniejszą interpretację nowych przepisów wprowadzonych rozporządzeniem z 3 marca.

Marcowa nowelizacja rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie pozwoliła na zwiększenie limitu ilościowego w zakresie środków absorpcyjnych. Zgodnie z jego zapisami NFZ może obecnie sfinansować do 90 sztuk pieluchomajtek miesięcznie. Wdrożenie zapisów nowego prawa wywołało jednak wątpliwości interpretacyjne.

Problem interpretacyjny dotyczył pacjentów, których uprawnienia wynikały z innych dokumentów - w tym przypadku ustawy "Za Życiem", która pozwalała chorym na korzystanie z większej liczby środków chłonnych miesięcznie. W efekcie zdaniem Łukasza Szumowskiego należy przyjąć, że takim pacjentom przysługuje zwielokrotniony limit finansowy w zależności od liczby sztuk wypisanych przez lekarza na zleceniu.

"W związku z tym, jeżeli pacjent będzie miał większą liczbę wyrobów medycznych przepisanych przez lekarza niż 90 sztuk, np. 120 sztuk, przysługiwać mu będzie podwójny limit finansowy tj. 2 x 90 zł = 180 zł, przy jednoczesnym zachowaniu poziomów odpłatności pacjenta określonych w rozporządzeniu"- czytamy w komunikacie resortu zdrowia. Zgodnie z zaleceniem Łukasza Szumowskiego powyższa interpretacja my być obowiązującą do momentu, kiedy resort zdrowia oraz NFZ wypracują kompleksowe rozwiązania dla materiałów chłonnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze