Ewa Borek: e-recepta to przełom, ale ...

Uruchomiony w Siedlcach i Skierniewicach pilotaż systemu e-recepty to przełom, na który czekają farmaceuci, ale również pacjenci. Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci, zwraca jednak uwagę, że obecnie testowane rozwiązanie nie rozwiąże podstawowych problemów związanych z poprawą farmakoterapii.

W ocenie Ewy Borek, uruchomienie pilotażu e-recepty, to ogromny przełom, na który pacjenci czekali od lat.

"To pierwszy produkt z obszaru e-zdrowia, który wszedł w fazę pilotażu. Dzień uruchomienia tego rozwiązania powinien być narodowym świętem w systemie opieki zdrowotnej..."- wskazała w rozmowie z "Pulsem Farmacji" Ewa Borek.

Z drugiej jednak strony testowane obecnie rozwiązaniem jest pozbawione podstawowych funkcjonalności, które zdaniem Ewy Borek decydują o jej przydatności dla pacjentów oraz przedstawicieli zawodów medycznych.

"Przede wszystkim e-recepta nie dostarcza farmaceucie czy lekarzowi informacji o liście leków, które równolegle przyjmuje pacjent. Nie dostarcza również informacji o alertach związanych z interakcjami czy też reakcjach uczuleniowych, które wcześniej stwierdzono u danego pacjenta. Nie wychodzi wreszcie naprzeciw najbardziej istotnego dla pacjentów zagadnienia, tj. nie informuje, jak obniżyć koszty stosowanej przez nich farmakoterapii - nie podpowiada lekarzowi czy farmaceucie o istniejącej przestrzeni dla ewentualnych oszczędności"- wskazuje Ewa Borek i jednocześnie przyznaje, że dla wielu pacjentów utrudnieniem będzie również brak możliwości wydrukowania sobie pełnej listy przyjmowanych leków wraz z ich dawkowaniem. 

W ocenie przedstawicielki środowiska pacjentów e-recepta w obecnym wydaniu nie zaspokaja najczęściej zgłaszanej przez pacjentów potrzeby - informacji, w której najbliższej aptece znajduje się przepisany mu, ale trudno dostępny lek.

"Ministerstwo Zdrowia publikuje listy leków zagrożonych wywozem, ale dla pacjenta nie stanowi to użytecznej informacji. Liczę, że CSIOZ będzie stopniowo uzupełniał e-receptę o funkcjonalności oczekiwane przez pacjentów. Obecna e-recepta jest prostą digitalizacją papierowego druku"- wskazała Ewa Borek.

 

Czego pacjenci oczekują od farmaceutów? Więcej przeczytasz w wywiadzie z Ewą Borek, jaki opublikowano w najnowszych wydaniu "Pulsu Farmacji". Nie masz prenumeraty, nie czekaj - zamów już dziś!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze