KAS i inspekcja farmaceutyczna będą współpracować

Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Zbigniew Niewójt, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Farmaceutycznego, sygnowali porozumienie, na mocy którego inspekcja skarbowa oraz farmaceutyczna będą ze sobą współpracować w celu przeciwdziałania nieprawidłowościom związanymi z wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.

Zdaniem wiceministra finansów i jednocześnie szefa KAS jednym z kluczowych zadań administracji skarbowej jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski. Zadanie to staje się szczególnie ważne w przypadku obrotu produktami leczniczymi.

"Służba Celno-Skarbowa walczy z przemytem i nielegalnym wprowadzaniem do obrotu produktów, które w rzeczywistości mogą bardziej szkodzić niż pomagać. Aspekt podatkowy w tym przypadku ma mniejsze znaczenie bo ważniejsza jest ochrona życia i zdrowia. Dlatego zacieśniamy współpracę z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym i razem będziemy przeciwdziałać nieprawidłowościom na rynku farmaceutycznym. Głównym polem naszej współpracy będzie zatrzymanie procederu nielegalnego wywozu leków z kraju" – powiedział wiceminister finansów, szef KAS Marian Banaś.

"Współpraca z KAS otwiera nowy etap w zwalczaniu przestępczości farmaceutycznej. Wyeliminowanie kolejnych patologii zagrażających życiu i zdrowiu pacjentów jest możliwe tylko dzięki zacieśnieniu współpracy ze sprawnie działającą administracją skarbową" – stwierdził Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Podpisane przez służby porozumienie ma również ogromne znaczenie dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który wskazał, że deficyty leków z jakimi mamy do czynienia na polskim rynku wynikają w głównej mierze z działań sprzecznych z prawem. "Formalna umowa pomiędzy dwiema instytucjami kontrolującymi rynek leków i obrót gospodarczy przyczyni się do skuteczniejszego ścigania przestępców. Przygotowujemy także wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL), który powinien problem nielegalnego wywozu leków skutecznie rozwiązać" – zapowiada minister Łukasz Szumowski. Niestety ostatni projekt ustawy Prawo farmaceutyczne po raz kolejny odsunął w czasie wdrożenie rozwiązania (o ile? Przeczytaj >>>>TU).

Lepszy przepływ informacji między KAS a GIF

Zgodnie z sygnowanym porozumieniem współpraca Krajowej Administracji Skarbowej i Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej koncentrować się będzie w szczególności na wymianie informacji, które będą mieć znaczenie dla realizacji ustawowych zadań organów administracji. "W szczególności przekazywane będą informacje o ujawnionych próbach wprowadzenia do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych oraz substancji czynnych, wyników badań laboratoryjnych produktów leczniczych lub substancji czynnych, a także dane dotyczące podmiotów, które prowadziły wytwarzanie lub obrót produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa"- czytamy w komunikacie.

Jednocześnie obie inspekcje będą realizować wspólne szkolenia i konferencje dedykowane wykrywaniu i przeciwdziałaniu naruszeń obowiązującego prawa w zakresie wytwarzania i obrotu produktami leczniczymi oraz substancjami czynnymi.

Przypomnijmy, że KAS to nie pierwsza instytucja, z którą GIF podpisał porozumienie umożliwiające łatwiejsze kontrolowanie rynku leków i przeciwdziałanie wprowadzaniu do obrotu leków sfałszowanych. W 2015 roku nadzór farmaceutyczny podpisał również porozumienie z Inspekcją Transportu Drogowego (ITD), która miała na celu lepszą kontrolę ładunków samochodów transportujących leki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze