E-recepta z podpisem prezydenta

Andrzej Duda sygnował ustawę wprowadzające zmiany w związku z wdrożeniem e-recepty. Tym samym Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia otrzymało zielone światło do wdrażania elektronicznych recept.

Nowe regulacje pozwalają na wdrożenie pierwszego produktu z koszyka e-usług, które dostępne będą w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1). Co więcej przepisy umożliwiają wystawienie recept niezbędnych do kontynuacji leczenia nie tylko po osobistym zbadaniu pacjenta, ale także po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

"Nowelizacja wprowadza też dodatkowy – obok podpisu kwalifikowanego oraz profilu zaufanego ePUAP – dopuszczalny sposób podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej, poprzez wykorzystanie, wytworzonego na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych, dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych"- czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

Ustawa o e-recepcie ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia jej ogłoszenia.

Przypomnijmy, że nowe rozwiązanie budzi wiele obaw zarówno po stronie osób uprawnionych do ich wystawiania, jak również po stronie pacjentów. Ci ostatni wskazują, że opracowywany przez CSIOZ projekt nie spełnia podstawowych funkcji: nie dostarcza bowiem farmaceucie czy lekarzowi informacji o liście leków, które równolegle przyjmuje pacjent. Nie stanowi również źródło informacji o alertach związanych z interakcjami czy też reakcjach uczuleniowych, jakie pojawiały się wcześniej u chorego.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze