Przedstawiciele farmacji w Radzie Społecznej debaty "Wspólnie dla Zdrowia"

Wśród 66 członków Rady Społecznej ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia" znalazło się również grono przedstawicieli sektora farmaceutycznego.

Wśród osób, które odebrały dziś nominację na członków Rady Społecznej znaleźli się m.in.: Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Pfizer Polska oraz Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

"Zaproszenie do grona eksperckiego jest dla nas sygnałem wskazującym na dostrzeżenie przez decydentów roli farmaceutów, jaką mogą pełnić w systemie ochrony zdrowia. Jesteśmy istotną częścią tego sytemu, dlatego chcemy, aby nasza wiedza, umiejętności i doświadczenie zostały odpowiednio ukierunkowane" – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Podkreśliła, że rolę środowiska aptekarskiego upatruje w stopniowym podnoszeniu komfortu zdrowotnego pacjentów i wdrożeniu opieki farmaceutycznej. "Nie do przecenienia jest również praca farmaceutów szpitalnych, odpowiadających za wielomilionowe przetargi na leki. Odpowiednie wykorzystanie tego potencjału oznacza gigantyczne oszczędności w budżecie nie tylko szpitali, ale również NFZ. Umożliwienie farmaceutom pracy na oddziałach szpitalnych to realna pomoc dla lekarzy w opiece nad pacjentami, choćby przy prawidłowym doborze leków czy monitoringu całego procesu farmakoterapii"– powiedziała prezes NRA.

Ogólnonarodowa debata o kierunkach zmian w ochronie zdrowia ma na celu wdrożenie zmian w systemie ochrony zdrowia, które pozwolą na efektywniejsze wydatkowanie niemal 830 mld złotych, jakie w latach 2018-2024 trafią do systemu ochrony zdrowia na mocy tzw. ustawy 6 proc. PKB. W ramach dialogu prowadzonego przez resort zdrowia odbędzie się siedem konferencji obejmujących różnorodne zagadnienia związane z organizacją systemu ochrony zdrowia.

Przewodniczący społecznej Rady Programowej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”, prof. Paweł Górski, podkreślił, że pierwsza debata będzie miała na celu ustalenia modelowych ramy dla systemu ochrony zdrowia. "Chodzi o ustalenie pionowej i poziomej struktury ochrony zdrowia i zadań dla poszczególnych jej ogniw. Podstawowe znaczenie będzie miało także określenie zasad współdziałania nie tylko struktur tradycyjnie rozumianych jako służby medyczne, ale także interakcji z innymi organami służb państwowych. Liczę, że ostateczny produkt debat będzie miał znaczenie nie tylko doktrynalne, ale stworzy praktyczne zalecenia dla działań etapowych” - podkreślił prof. Paweł Górski.

Harmonogram konferencji przewiduje spotkania:

  • w czerwcu 2018 w Warszawie a tematem spotkania będzie "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej"
  • we wrześniu 2018 w Krynicy Zdroju, tematem spotkania będzie "Medycyna, finanse, gospodarka"
  • w październiku 2018 w Łodzi, tematem spotkania będzie: "Własność, zarządzanie, odpowiedzialność"
  • w grudniu 2018 w Lublinie, tematem spotkania będzie "Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój"
  • w lutym 2019 w Gdańsku, tematem spotkania będzie "Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta"
  • w kwietniu 2019 w Białystoku, tematem spotkania będzie "Innowacje, technologie, efektywność"
  • w czerwcu 2019 w Warszawie, tematem spotkania będzie "Społeczny Program Zdrowie 2020+".

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze