MZ: co nowego w refundacji od 1 maja

Przedstawione założenia majowych wykazów refundacyjnych są jeszcze w trakcie opracowywania. Wiceminister Marcin Czech zdradził jednak, w jakich obszarach terapeutycznych pacjenci mogą spodziewać się nowości.

"Będę miał dużo więcej dobrych wiadomości dla polskich pacjentów. Tym razem tworząc projekty refundacyjne zmieniliśmy podejście i bardziej szeroko podeszliśmy do listy refundacyjnej" - wskazał Marcin Czech. Zastrzegł jednak, że niektóre z rozwiązań mają charakter in statu nascendi i są na etapie zaawansowanych rozmów.

Dla seniorów

Zdaniem wiceministra majowe projekty wykazów refundacyjnych istotnie zmieniają wykazy leków 75+. "Do majowych wykazów refundacyjnych wybraliśmy leki według kryterium - najwyższych dopłat, jakie pacjenci ponosili z tytułu realizacji recept na te produkty. Lista niesie istotne zmiany związane z rozszerzeniem dostępu do drobnocząsteczkowych heparyn, leków stosowanych w astmie i POChP, stosowanych w bólach neuropatycznych, schorzeniach autoimmunologicznych tj. RZS i WZJG, a także tych stosowanych w leczeniu tarczycy (m.in. lewotyroksynę). Te wykazy są dowodem na to, że los seniorów jest nam bardzo bliski" - podkreślił wiceminister.

... pacjentów onkologicznych

Istotne zmiany mają również zajść w programach lekowych związanych z leczeniem złośliwych nowotworów płuca oraz raka nerki. W raku płuca resort jest na ostatniej prostej w negocjacjach, które umożliwią pacjentom dostęp do innowacyjnych, kosztowoefektywnych terapii immunoonkologicznych (o czym na łamach "Pulsu Farmacji
informował Marcin Czech w marcu tego roku). Choć nazwa konkretnych molekuł, które wejdą do programu, nie padła, to minister zapewnił, że resort chce zaoferować pacjentom dostęp do terapii, które w sposób istotny wydłużają medianę przeżycia. 

"W raku płuca skala problemu jest poważna, ponieważ mamy do czynienia z potężną liczbą chorych. Co roku diagnozuje się ponad 22 tys. zachowań, z czego ponad 18 tys. to osoby z rozpoznaniem niedrobnokomórkowego raka płuca. Obecnie dysponujemy leczeniem I i II linii dla pacjentów z mutacją w genie EGFR. Stanowią oni jednak 10 proc. populacji" - podkreślił prof. dr hab. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii. Wskazał również, że immunoterapia może być również stosowana u pacjentów, u których stwierdzono niepłasko- i płaskonabłonkowego raka płuca, a nowe metody pozwalają na przedłużenie przeżycia pacjentów (chemia vs. lek immunologiczny) do nawet 30 miesięcy.

"Oczywiście istotne będzie określenie mądrych kryteriów kwalifikacji pacjentów do I i II linii leczenia" - podkreślił prof. Maciej Krzakowski.

... w innych obszarach terapeutycznych

Nowe obwieszczenie uwzględnia również zmiany w programach lekowych. MZ chce utworzyć nowy program dla pacjentów z akromegalią. Dzięki niemu chorzy otrzymają dostęp do leku - pasyreotydDodatkowo chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) będą mieli dostęp do leczenia wedolizumabem. "Lek ten otrzymał pozwolenie komisji ekonomicznej na wejście na wykazy refundacyjne" - wskazał wiceminister Marcin Czech. Dodatkowo resort zapowiedział rozszerzenie dostępu do terapii w chorobie Parkinsona – o apomorfinę.

"Zgodnie z obowiązującym prawem musimy każdą zmianę w programach lekowych konsultować z obecnymi w nich podmiotami. Liczymy jednak na odpowiedzialne podejście naszych partnerów" - podkreślił Marcin Czech.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze