14 maja - Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

W tym wyjątkowym dniu - wszystkim farmaceutom oraz osobom związanym z branżą - redakcja "Pulsu Farmacji" - składa najserdeczniejsze życzenia satysfakcji zawodowej. O święcie wszystkich farmaceutów przypomina również samorząd aptekarski.

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że 14 maja to wyjątkowy czas dla wszystkich farmaceutów. W tym dniu obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. "Dla zdecydowanej większości z nas ten dzień jest typowym dniem pracy, związanym z obsługą pacjentów, dlatego odwiedzając aptekę w tym szczególnym dniu, pamiętajmy o tym święcie"- czytamy w życzeniach Elżbiety Piotrowskiej- Rutkowskiej, prezes NRA.

Prezes samorządu zawodowego zwróciła uwagę, że kluczowym wyzwaniem dla środowiska farmaceutów jest obecnie wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej.

"Profesjonalnej usługi, która podniesie komfort zdrowotny pacjentów oraz przyczyni się do skrócenia kolejek oraz odciążenia całego systemu ochrony zdrowia. Efektem pilotażu opieki farmaceutycznej, nad którym pracujemy wspólnie z resortem zdrowia, ma być poprawa skuteczności leczenia pacjenta. Oczywiście dalej osobą odpowiedzialną za cały proces leczenia będzie lekarz, natomiast zadaniem farmaceuty będzie nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii. W szczególności będziemy sprawdzać, czy pacjent przyjmuje leki zgodnie z zaleceniami lekarza i czy przypadkiem w toku leczenia nie doszło do działań niepożądanych, zakłócających cały proces. Wprowadzenie opieki farmaceutycznej do aptek umożliwi pełne wykorzystanie wiedzy i umiejętności przedstawicieli naszego zawodu, zgodnie ze standardami europejskimi"- wskazała prezes NRA.

W komunikacie przypomniała również o toczących się w resorcie zdrowia pracach legislacyjnych nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Dla samorządu kluczową kwestią jest wzmocnienie niezależności i podniesienie rangi zawodu. "Liczymy na to, że projekt ustawy ujrzy światło dzienne w połowie tego roku"- nie kryje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i dodała: "Drodzy Farmaceuci, życzę Wam satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby Wasza wiedza i umiejętności zostały w pełni wykorzystane i docenione. Życzę Wam również realizacji celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze